Zima w Australii to nie żadne brednie. Jeśli myślicie, że w Australii zawsze panują upały i każdego dnia można się opalać, to jesteście w błędzie. Z resztą ja też naiwnie wierzyłam w wieczne upały, ale szybko się przekonałam, że w Australii też można zmarznąć!
Zima w Australii trwa od czerwca do sierpnia, a lipiec jest najzimniejszym miesiącem. Australia jest podzielona na kilka stref klimatycznych i jest bardzo zróżnicowana pod względem pogodowym. Z reguły, najzimniej jest na południu kraju. Jeśli wybieracie się do Australii zimą i planujecie wygrzewać się na słońcu to najlepiej wybrać się na północ kraju gdzie jest najcieplej.
Średnie temperatury zimą w poszczególnych miastach wynoszą (noc i dzień):
Hobart 3-11 stopni
Melbourne 7-14 stopni
Sydney 9-16 stopni
Adelajda 8-16 stopni
Brisbane 7-20 stopni
Broome 13-27 stopni
Perth 9-18 stopni
Cairns 17-26 stopni
Darwin 19-30 stopni
Jak wygląda zima w Australii?
Zmiany temperatur zimą w Australii potrafią być drastyczne. W ciągu dnia w Brisbane może być około 26 stopni i do tego słońce będzie przyjemnie przygrzewać. Około godziny 17.00 słońce zachodzi i termometr wskazuje 10 stopni– to aż całe 16 stopni różnicy. Takie różnice w temperaturze naprawdę mocno to się odczuwa.
Czasami wybierając się do pracy przed 6.00 rano zakładam kurtkę i szalik, bo na dworze jest mniej niż 10 stopni. Kilka godzin później, wracając do domu około godziny 15.00 kurtka i szalik lądują w torbie, bo w ciągu dnia jest za ciepło na zimowe ubrania. Temperatury w ciągu dnia w Brisbane zimą 2017 roku sięgały nawet 37 stopni.
Czy w Australii pada śnieg?
Inaczej jest na południu, gdzie zima bardziej przypomina naszą polską. Własnie na południu kraju mamy większą szansę ujrzeć… śnieg. Tak, w Australii również można ulepić bałwana. Aby poczuć prawdziwą zimę w krainie kangurów najlepiej wybrać się w Góry Śnieżne (Snowy Mountains, na południu stanu Nowa Południowa Walia), High Country w stanie Wiktoria bądź do Tasmanii. W Snowy Mountains znajduje się najwyższy szczyt Australii – Góra Kościuszki.
Właśnie w wyżej wymienionych miejscach zimą pada śnieg. Śnieg, jaki zawsze chciałoby się widzieć w Polsce na Gwiazdkę oraz zaspy śnieżne jakie uwielbiają nie tylko dzieci. Pogoda jest zróżnicowana – zdarzają się piękne słoneczne dni, ale bywa też bardzo wietrznie, z zamieciami śnieżnymi lub deszczem, a temperatury spadają poniżej 0. Snowy Mountains i High Country zimą to bardzo popularne miejsce wśród pasjonatów sportów zimowych, gdzie znajduje się większość australijskich kurortów narciarskich.
Śnieg na górze Wellington w Hobart. Tasmania
Snowy Mountains, zdjęcie Polecieli.pl
W Australii też można zmarznąć
Przylatując zimą do Australii trzeba pamiętać, że tutejsze budownictwo znacznie różni się od polskiego. Ogrzewania niestety nie znajdziemy w każdym domu. Dlatego w domach i mieszkaniach może być naprawdę zimno, chyba że ktoś ma kominek, grzejnik przenośny bądź używa klimatyzacji do ogrzewania. Niektórzy żartują, że domy w Australii zrobione są w papieru… Coś w tym jest 😉
Budownictwo na południu Australii jest bardziej przystosowane do chłodniejszego klimatu z wiadomych przyczyn, ze względu na panujący klimat. Jedno jest pewne, wybierając się na wakacje do Australii, warto zabrać ze sobą coś cieplejszego 🙂 Po więcej informacji na temat pogody w Australii zapraszam tu.
20Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina
Całe szczęście ja miałam wymarzoną pogodę 😉
No tak, Tobie się udało 🙂
no,
w końcu normalnie tam u Was
HAHA racja. Uwielbia zimę. Nie mogę się doczekać, aż pojadę do Polski zimą.
to prawda ja się nie spodziewałam, że będzie mi tak zimno. Pamiętam, że wlewałam sobie do butelki ciepłą wodę i dogrzewałam. Polskie zimy są suche a w Sydney gdzie byłam panowała straszna wilgoć, co odczuły to moje zatoki. Mimo wszystko i tak kocham Australię. Pozdrawiam
w końcu wiem, skąd reprezentacja Australii w bobslejach podczas IO w Pjongczang :] znają smak i zapach śniegu.
Mocno przesadzone. To absolutnie nie jest nasza zima. W tym roku 2 maja było kilka stopni i padał śnieg. Także zima w Australi na południu to nasza pozna i to ciepła wiosna. Snieg tylko w górach.