Nie ma Australii bez Aborygenów, czyli rdzennych mieszkańców Australii. Spacerując po Brisbane można spotkać kilka akcentów związanych z kulturą Aborygeńską. Znalazłam dość sporo murali i graffiti nawiązujących do ludności tubylczej Australii. Wiele z nich przedstawiało znane motywy, takie jak:
Uluru – formacja skalna w centralnej części Australii. Uważana za święte miejsce przez Aborygenów.
Murale pod mostem w Brisbane
Czas Snu – ang. Dreamtime – mitologia Aborygenów. Aborygeni wierzą, że wszystko na ziemi jest ze sobą połączone. Czas snu oznacza, że ludzie żyli na granicy świata metafizycznego i fizycznego. Dla nich nie liczy się przeszłość czy przyszłość tylko teraźniejszość.
Tęczowy wąż – Rainbow Serpent. Wąż broni Aborygenów i nakłada kary za łamanie zasad. Wąż rządzi również wodą, która jest bardzo ważna w życiu. Według Snu Wąż wyszedł spod ziemi, przez co stworzył góry. Wąż przypomina również kształt tęczy. Mówi się, że gdy na niebie pojawia się tęcza wąż przenosi po niej wodę.
Flaga – kolor czarny symbolizuje pierwotnych mieszkańców Australii, kolor czerwony oznacza ziemię, a żółte koło oznacza słońce.
Skrzynka kontrolująca sygnalizację świetlną
Budynek w parku Musgrave
Bumerang – czyli kij, który wraca. Używany był przez Aborygenów do polowań i walki.
Didgeridoo – instrument muzyczny w kształcie rury zazwyczaj o długości około od 1 do 1,5 metra. Instrument jest zrobiony z drewna, mówi się, że środek jest wyjedzony przez mrówki i terminy.
Wejście do parku Musgrave w kształcie dwóch bumerangów
Malowidła w Orleigh park
Malowidła na stacji kolejowej w South Brisbane
Ozdobiona ściana w dzielnicy Woolloongabba
Murale w dzielnicy South Brisbane
Co myślicie o takiej formie ozdabiania sztuki ulicznej?
2Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina
ale to jest ładne
🙂