Jakie święta obchodzi się w Australii?

9

Liczba świąt wolnych od pracy w Australii różni się w zależności od stanu, w którym mieszkamy. Święta, które obchodzone są w tym samym czasie w całej Australii to: Nowy rok, Australia Day, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, ANZAC Day, pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Pozostałe święta ustalane są przez rząd stanowy i obchodzone są w różnych miesiącach, np. urodziny królowej Elżbiety II lub święto pracy. W tekście dowiesz się więcej o wyżej wymienionych świętach oraz kilku dodatkowych, niekoniecznie wolnych od pracy.

Styczeń

1 – New Year’s Day – pierwszy dzień nowego roku. Jak w Polsce, 1 styczeń w Australii jest dniem wolnym od pracy. Australijczycy ten dzień chętnie spędzają wypoczywając na plaży.

26 – Australia Day – dosłownie znaczy dzień Australii. To święto upamiętnia 26 stycznia 1788 roku, kiedy w Australii powstała pierwsza osada. Co roku, Australijczycy gromadzą się w swoich domach, ogródkach, organizują grille, pikniki lub wybierają się na plażę lub większe imprezy organizowane przez miasta. Australia Day jest dniem wolnym od pracy.

Luty

14 – Valentine’s Day – walentynki

Marzec

8 – International Women’s day – dzień kobiet

17 – St Patrick’s Day – dzień Świętego Patryka – Australijczycy wspólnie z Irlandczykami obchodzą święto św. Patryka, który jest patronem Irlandii

Kwiecień

25 – ANZAC day – dzień poświęcony ANZAC’om – Australian and New Zealand Army Corps, czyli żołnierzom australijskim i nowozelandzkim, którzy walczyli i poświęcili swoje życie w konfliktach wojennych na przestrzeni lat. Święto wolne od pracy.

Więcej o tym święcie tu.

Maj

4 – ‘May the Fourth be with you’- dzień Gwiezdnych wojen, czyli święto fanów słynnego filmu Star Wars.

Mother’s Day – dzień matki w Australii jest świętem ruchomym, które jest obchodzone w drugą niedzielę w maju. Australijskie mamy co roku mają wolne i są rozpieszczane przez swoje pociechy. Australijczycy często świętują zabierając mamy do restauracji.

Lipiec

NAIDOC (National Aboriginal and Islander Day Observance Committee) – tydzień poświęcony kulturze oraz historii Aborygenów i mieszkańców Wysp Cieśniny Torresa. Obchody zaczynają się w pierwszą sobotę lipca i trwają tydzień.

Wrzesień

Father’s Day – dzień ojca, podobnie jak dzień matki jest świętem ruchomym i wypada w pierwszą niedzielę września. Ojcowie mają dzień wolny od codziennych obowiązków, w których wyręczają ich pociechy.

Październik

Day before Australia Football League Grand Final – mieszkańcy stanu Wiktoria mają dzień wolny od pracy przed finałową grą AFL, czyli australijskiego futbolu. Święto obchodzone jest pod koniec września lub na początku października.

31 – Halloween – cieszy się wielką popularnością przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży. Dzieci przebierają się za czarownice, zombie, duchy lub inne straszydła i wychodzą na ulice na tzw. trick or treat, czyli zbieranie cukierków. Głównym symbolem Halloween jest dynia, która zazwyczaj jest wystawiana przed dom – znak dla dzieci, że tam warto zapukać do drzwi, żeby dostać cukierki.

Listopad

Melbourne Cup – najbardziej popularne wyścigi konne w Australii, które obywają się na torze wyścigowym Flemington w Melbourne. Wyścigi odbywają się w pierwszy wtorek listopada. Pierwszy wyścig znany jako ‘race that stops a nation’, czyli wyścig, który zatrzymuje cały naród zaczyna się o 15.00 (strefa czasowa AEDT). Święto uwielbiane przez Australijczyków, którzy są fanami wyścigów konnych. Melbourne Cup jest świetną okazją, aby się elegancko ubrać. Melbourne Cup jest świętem wolnym od pracy tylko w stanie Wiktoria.

11- Remembrance Day – dzień poświęcony pamięci żołnierzy, którzy stracili życie w konfliktach wojennych. Tego dnia o godzinie 11.00 Autralijczycy zatrzymują się na minutę ciszy, aby oddać cześć poległym żołnierzom. Bardzo popularne są czerwone maki, które przypina się do ubrania na znak pamięci.

Grudzień

25 – Christmas Day – pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia

26 – Boxing Day (lub Proclamation Day w Australii Południowej)– drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Więcej informacji o świętach Bożego Narodzenia w Australii znajdziesz klikając tu.

31 – New Year’s Eve – sylwester. Ostatni dzień starego roku jest hucznie obchodzony w Australii. O północy tłumy oglądają pokaz fajerwerków i witają nowy rok szampanem.

Święta ruchome oraz takie, które wypadają w różnych miesiącach w zależności od stanu:

Easter – Wielkanoc. W Australii Wielki Piątek (Good Friday) or Wielki Poniedziałek (Easter Monday) są dniem wolnym od pracy. Więcej o Wielkanocy w Australii dowiesz się klikajac tu.

Labour Day – Święto pracy

Queen’s Birthday – Urodziny Królowej Elżbiety II

 

Osoby, które pracują w dzień wolny od pracy (public holiday) dostają wyższe wynagrodzenie, tzw. penalty rates. Warto pamiętać, że wybierając się do kawiarni lub restauracji w tzw. public holiday do rachunku zostanie doliczone dodatkowe 10-15% od całej kwoty.

 

Które z wyżej wymienionych świąt Was zaskoczyły?  

9

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Zostaw komentarz

  • subskrybuj  • Najczęściej komentowane