Wiza sponsorowana do Australii (subclass 457)

4

Wiza pracownicza 457 jest wizą tymczasową, która pozwala pracodawcy sponsorować wykwalifikowanych pracowników spoza Australii do pracy na pełen etat do maksymalnie 4 lat. Aby otrzymać wizę sponorowaną 457 pracodawca i pracownik muszą spełnić określone wymagania. Przy składaniu aplikacji można, ale nie trzeba przebywać w Australii. Wiza umożliwia pobyt, naukę i pracę w Australii najbliższej rodziny (współmałżonek i dzieci). Po otrzymaniu wizy, można opuszczać i wlatywać do Austarlii ile się chce.

Tekst o wizie sponsorowanej do Australii przez pracodawcę – 457 The Temporary Work (Skilled) visa (subclass 457) pomogła mi napisać Agnieszka, która wizę 457 dostała w 2016 roku. Agnieszka poniżej odpowiada na pytania dotyczące wizy.

Kto może ubiegać się o wizę? Gdzie szukać info o zawodach, które są poszukiwane?

Każdy, kto znajdzie swój zawód na liście Consolidated Sponsored Occupations List (CSOL), którą można znaleźć tu, oraz ma doświadczenie na danym stanowisku, może starać się o wizę 457. Po upewnieniu się, że nasz zawód jest na liście, czyli jest poszukiwany w Australii, trzeba skontaktować się z pracodawcą. Pracodawca musi spełnić całą listę warunków przed zatrudnieniem pracownika z zagranicy, przede wszystkim musi wykazać, że nie jest w stanie znaleźć Australijczyków na dane stanowisko.

Trzy etapy ubiegania się o wizę 457:

SPONSOROWANIE

NOMINCJA

UBIEGANIE SIĘ O WIZĘ

Jakie są wymagania?

Przede wszystkim, pracownik musi udowodnić, że posiada odpowiednie umiejętności na wymagane stanowisko z listy CSOL, np. zaświadczenie ukończenia studiów lub dodatkowych kursów.

Trzeba mieć zdany test sprawdzający znajmość języka angielskiego IELTS, nie starszy niż 3 lata. Minimalny wynik końcowy z testu nie powinien być mniejszy niż 5.

Dodatkowo, trzeba dostarczyć kopię strony z paszportu (z danymi osobowymi i zdjęciem), zdjęcie paszportowe, kopię aktu urodzenia oraz spełnić określone wymagania dotyczące zdrowia i załączyć zaświadczenie o niekaralności.

Wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone przez tłumacza NAATI jeżeli pracownik stara się o wizę w Australii lub przez tłumacza przysięgłego na terenie Twojego kraju. Kopie dokumentów muszą być potwierdzone notarialne.

W jaki sposób szukać sponsora?

Podobno najlepiej jest szukać sponsora na miejscu, wtedy można osobiście wybrać się do firmy i porozmawiać z pracodawcą. Dużo pracodawców ogłasza się też przez internet.

Agnieszka wysłała CV, list motywacyjny, referencje od pracodawcy i w ciągu tygodnia znalazła pracodawcę. Pierwsza firma, do której napisała w ogóle się nie odezwała, ale druga za to odpowiedziała w ten sam dzień i w tej firmie Agnieszka dostała pracę. Pracodawca rozmawiał z Agnieszką 7 razy przez Skype. Rozmowy dotyczyły organizacji pracy oraz wizy.

W jaki sposób składa się wniosek o wizę? Od czego zacząć?

Agnieszka musiała zająć się tłumaczeniem dokumentów. Jej szef wynajął agenta, który komunikował się w sprawie wymaganych dokumentów. Agnieszka musiała zebrać dokumenty, o które ją proszono i wysyłać do agenta.

W jaki sposób dowiedujemy się o przyznaniu wizy? Jak długo trzeba czekać?

Agnieszka dostała emaila od agentki oraz informacje na koncie na stronie rządu, które trzeba założyć na początku przygody w wizą.

Na wizę czekała 5 miesięcy, ale przez to, że jej pracodawca musiał starać się o zgodę do sponsorowania pracownika z zagranicy. Jak firma jest już uznana do sponsorowania to podobno wizę można dostać w kilka tygodni.

Jakie są Twoje doświadczenia związane z wizą?

Trochę najadłam się stresu, żeby skompletować wszystkie dokumenty i musiałam czekać 5 miesięcy na odpowiedź. Aby zatrudnić pracownika z zagranicy, pracodawca musi być uznany jako firma sponsorująca, jak nie jest to niestety proces może potrwać dłużej- tak jak w moim przypadku. Pracodawca musiał najpierw przejść przez cały proces, zanim mógł mnie wytypować do wizy. Jak mnie wytypował, mogłam starać się o wizę. Z wizy turystycznej, na której byłam przeszłam na wizę przejściową (bridging visa), która upoważniala mnie do spędzania czasu w firmie, szkolenia się, ale jeszcze niepłatnej pracy.  Przed bridging wiza byłam na wize turystycznej, na której nawet nie mogłam przebywać na terenie firmy.

UWAGA – wymagania dotyczące wizy mogą się zmieniać, dlatego po aktualne informacje polecam skorzystać ze strony australijskiego rządu.

Jeśli składaliście podanie o wizę sponsorowaną do Australii i macie wskazówki, będę wdzięczna jeśli podzielicie się nimi w komentarzach. Może komuś się przydadzą. 

4

Facebook - Komentarze

Komentarz do “Wiza sponsorowana do Australii (subclass 457)”

 • Bartosz says:

  Dzięki za wpis! Czy mogę prosić o poradę w jednej kwestii:

  Wyjeżdżam do Australii za miesiąc, chcę zebrać wszystkie wymagane dokumenty do wizy 457 (jeszcze nie mam sponsora, będę szukać ;)). Zabieram paszport, akt urodzenia, zaświadczenie o niekaralności – wszystko w razie potrzeby będę tłumaczył na miejscu. Pytanie o wymaganiach zdrowotnych – czy warto przed wyjazdem robić jakieś konkretne badania, które mogą się przydać do tej wizy?
  Jakie ewentualnie jeszcze dokumenty mogą się przydać? Na pewno dyplom ukończenia studiów, referencje od pracodawcy – czy coś jeszcze?

  pozdrawiam

Zostaw komentarz

 • subskrybuj • Najczęściej komentowane