Work and Holiday wiza dla Polaków

2

Planujecie wyjazd do Australii, ale nie wiecie od czego zacząć, za jaką wizę się zabrać? A może tak Work and Holiday wiza subclass 462 (WHV)? WHV jest dostępna dla Polaków od 2014 roku, ale przysługuje nam tylko 200 miejsc rocznie. W 2016 roku roku aplikacje można było składać od 1 lipca. Trzeba pamiętać, że przy rozdaniu wiz obowiązuje zasada: kto pierwszy ten lepszy. Dlatego warto przygotować wszystkie dokumenty, aby aplikację złożyć jak najszybciej.

Poniższy artykuł zawiera informacje z pierwszej ręki i powstał przy ogromnej pomocy Edyty i Bartka z Polecieli.pl, którzy przylecieli do Australii na WHV. Przeczytajcie, w jaki sposób trafili do Australii

Dlaczego zdecydowaliście się na przyjazd do Australii?

W sumie to chyba odpowiedź jest bardzo praktyczna – pomyśleliśmy, że na starość zostawimy sobie bliższe kierunki, a teraz ruszajmy jak najdalej – były dwie opcje: Australia albo Kanada. Zdobyliśmy wizę do Australii i poszło. Zanim wylądowaliśmy w Australii, zwiedzaliśmy Azję przez 4 miesiące.

SONY DSC

Edyta i Bartek odpowiadają na pytania dotyczące Work and Holiday wizy dla Polaków

1. Co umożliwia Wam Work and Holiday wiza (WHV)?

Wiza umożliwia pobyt w Australii przez 12 miesięcy (liczone od dnia przylotu do kraju). Od momentu otrzymania wizy  ma się rok na przyjazd do Australii. W naszym przypadku był to 16 lipca. Przez okres ważności wizy można wjeżdżać i wyjeżdżać z Australii bez ograniczeń. Wiza pozwala na podjęcie nauki do 4 miesięcy i pracę na pełen etap. Trzeba pamiętać, że u jednego pracodawcy możemy pracować maksymalnie do 6 miesięcy.

2. Kto może ubiegać się o WHV?

Osoba ubiegająca się o wizę musi mieć nie mniej niż 18 i nie więcej niż 31 lat. Aplikując należy przebywać poza Australią. Aplikującemu o wizę nie może towarzyszyć dziecko pozostające na jego utrzymaniu.

3. Jakie są inne wymagania?

Osoba składająca wniosek powinna mieć bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż albo wystarczające środki, żeby kupić bilet. My nie byliśmy pewni, gdzie nas nogi poniosą po Australii więc deklarowaliśmy posiadanie wystarczających funduszy na koncie na kupno biletu powrotnego.

Trzeba posiadać środki finansowe na utrzymanie w wysokości 5000 AUD. Dodatkowo trzeba mieć wyższe wykształcenie albo ukończone przynajmniej 2 lata studiów licencjackich.

Osoba aplikująca musi spełniać wymogi zdrowotne, które deklaruje się podczas wypełniania aplikacji oraz kupić ubezpieczenie zdrowotne. My kupiliśmy kartę Euro 26. Opieka szpitalna nie jest obowiązkowa, ale my za nią zapłaciliśmy przy zakupie ubezpieczenia– 78zł.

Ponadto, trzeba udowodnić znajomość języka angielskiego. Może to być wynik jednego z egzaminów: IELTS, OET, PTE Academic, TOEFL, CAE – zdawany w ostatnich 12 miesiącach.

4. Jak złożyć aplikację?

Aplikacji nie można składać przez internet. Trzeba ją przesłać kurierem do Berlina, ponieważ tam znajduje się biuro ds. imigracji.

Adres do wysyłki dokumentów:

Australian Embassy Berlin
Visa Office
Wallstrasse 76-79
D-10179 Berlin, Germany

5. Jakie dokumenty trzeba wysłać do Berlina?

 • Wypełniona aplikacja – formularz 1208 Application for a Work and Holiday visa można znaleźć na stronie Australian Goverment (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę)
 • Kolorowa kopia 2 stron z paszportu – te ze zdjęciem oraz danymi personalnymi. Paszport powinien mieć  co najmniej 2 puste strony oraz musi pozostać ważny przez okres nie krótszy niż 90 dni po zakończeniu planowanego pobytu.
 • Kolorowa kopia aktu urodzenia pokazująca imiona rodziców, bądź w przypadku jej nieposiadania kopia dowodu osobistego (my tak zrobiliśmy);
 • Jeśli zmienialiście nazwisko – kopia dokumentu potwierdzającego zmianę nazwiska
 • Dwa zdjęcia paszportowe (45 mm x 35 mm) – podpiszcie je z tyłu imieniem i nazwiskiem
 • Dowód posiadania wystarczających funduszy na pobyt w Australii, sugerowane 5000 AUD
 • Dowód posiadania biletu powrotnego bądź wystarczających funduszy na jego zakupienie
 • Dowód ukończonych studiów lub zaświadczenie o ukończeniu 2 lat studiów licencjackich– dołączyliśmy kopie naszych dyplomów po angielsku; kolorowa kopia
 • Zaświadczenie wydane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w oparciu o oświadczenie kandydata o spełnianiu powyższych wymogów, potwierdzające wiedzę o zamiarze ubiegania się danej osoby o udział w programie
 • Dowód znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym

6. Ile kosztuje wiza Work and Holiday?

– podstawowa opłata, którą trzeba wnieść podczas aplikowania o wizę: 440 AUD, czyli ok. 1200 PLN;

– egzamin z języka angielskiego: 720 PLN (IELTS);

– ekspresowy kurier do Berlina: ok 90 PLN;

– dodatkowo: zdjęcia, tłumaczenie dokumentów, ubezpieczenie: +/- 150 PLN

Podsumowując w zależności od kursu AUD/PLN, rodzaju egzaminu oraz typu kuriera łączny koszt to ok. 2000 PLN.

 1. Jak dowiedzieć się o przyznaniu wizy?

Otrzymacie maila informującego, czy wiza została przyznana bądź nie. My dostaliśmy go 16 lipca (tydzień po dostarczeniu dokumentów do Berlina). Jeśli Wasz wniosek o wizę zostanie odrzucony to niestety Wasze dokumenty i opłaty nie będą zwrócone.

Więcej o programie Work and Holiday na stronie rządu australijskiego po angielsku albo po polsku. Polecam też zajrzeć na stronę Polecieli.pl, gdzie Edyta i Bartek dokładnie opisują, jak oni zdobywali wizę.

Pamiętajcie, że sami możecie starać się o wizę. Wystarczy dobrze czytać instrukcję i dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty. Wiza Work and Holiday jest bardzo popularna wśród Polaków więc już teraz zacznijcie zbierać wymagane dokumenty.

UWAGA – wymagania dotyczące wizy mogą się zmieniać, dlatego po aktualne informacje polecam skorzystać ze strony australijskiego rządu. Teraz można przedłużyć wizę na kolejny rok jeśli przepracuje się 3 miesiące w północnej Australii przy turystyce, rolnictwie, leśnictwie lub rybołówstwie.

Życzę powodzenia i do zobaczenia w Australii!

Dajcie znać, jeśli wpis był pomocny!

2

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Komentarze do “Work and Holiday wiza dla Polaków”

 • Karol says:

  Hej
  Myślę, że zamiast “W 2017 roku roku aplikacje można składać od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017” – bezpieczniej jest określić “do wyczerpania na rok finansowy 16/17”. Nie ma sensu składania aplikacji jeśli pula 200 miejsc jest wyczerpana, bo wiza nie zostanie przyznana a pieniądze nie zostaną zwrócone.

  • Karolina says:

   Oj, kradły się mały błąd, już poprawiłam, dzięki. Chodzi o oczywiście o składanie aplikacji w tym (2016) roku. Biorąc pod uwagę jaką popularnością cieszy się WHV myślę, że zainteresowani złożą aplikację już 1 lipca i będzie to ponad 200 osób. Trochę to smutne, że dla Polaków jest tylko 200 wiz i mamy aż rok na składanie aplikacji. Wiadomo, po 1 lipca chyba nie ma co składać wniosków…

 • Ania says:

  Czyli wychodzi na to, że wysyłamy swoją aplikację (a co za tym idzie – ponosimy koszt 2 tys. zł) w ciemno, bo nie wiemy, czy pula 200 osób już jest wyczerpana czy nie? 🙁

  • Karolina says:

   Niestety tak. Takie ryzyko jest przy aplikowaniu na wszystkie wizy. Dlatego najlepiej aplikować już 1 lipca, aby zwiększyć swoje szanse.

 • Rhodus says:

  Mam pytanie. Jak aplikować 1 lipca skoro trzeba przecież mieć zaświadczenie z Ministerstwa, a oni przecież (z tego co wiem) nie wydają ich “od ręki” więc zanim się je dostanie to minie pare dni zanim się wszystkie dokumenty wyśle do Berlina.

  • Karolina says:

   Racja, nie wydają od ręki. Trzeba czekać. Warto iść już 1 lipca z rana i poprosić, żeby dali znać, jak już wniosek będzie gotowy, żeby można go odebrać. Zaraz po odebraniu radzę wysłać całą aplikację.

   • Anonymous says:

    Czy może ktoś (z napisanym upoważnieniem) odebrać za nas to zaświadczenie z Ministerstwa czy trzeba odebrać osobiście?

   • Rhodus says:

    Czy zaświadczenie z Ministerstwa można odebrać za kogoś (z napisanym upoważnieniem odbioru) czy trzeba osobiście odebrać?

   • Karolina says:

    Hej, podobno zaświadczenia można odebrać osobiście albo zostaną wysłane do wnioskodawcy za pokwitowaniem przez operatora pocztowego.

 • Ula says:

  Mam pytanie, jak należy przedstawić wystarczające fundusze na koncie? Ma być to wyciąg z rachunku bankowego na dany dzień?
  Czy jeżeli ktoś ma kredyt mieszkaniowy to w jakikolwiek sposób może wpłynąć na decyzję o przyznaniu wizy?

  • Karolina says:

   Tak, chodzi o wyciąg bankowy. Niestety nie umiem odpowiedzieć na pytanie dotyczące kredytu, ale wydaje mi się, że jeśli udowodnisz, że masz wystarczające fundusze na koncie nie powinno być problemów…

Zostaw komentarz

 • subskrybuj



 • Najczęściej komentowane