Mt Warning – góra Ostrzeżenie

1

Mount Warning, na język polski można to przetłumaczyć na górę Ostrzeżenie, bo warning po angielsku dokładnie to oznacza. Mt Warning leży 14 kilometrów od małej miejscowości Murwillumbah w Nowej Południowej Walii. Z Brisbane można tam dojechać w około 2 godziny.

W drodze na Mt Warning mijamy kilka stoisk z ‘honest box‘, czyli z puszką zaufania. Są one w Australii dość popularne. Sprzedawca, na przykład rolnik chce sprzedawać swoje produkty, ale za bardzo nie ma czasu pilnować stoiska. Wystawia budkę/ stół/ stoisko przy drodze z produktami (owoce, warzywa, jajka, miód itp) i cenami. Oczywiście ufa przejezdnym i zostawia stoisko bez opieki. Zdarzają się kradzieże, ale wydaje mi się, że gdyby nikt nie płacił za prdukty to stoiska po prostu by nie przetrwały. Wychodzę więc z założenia, że opłaca się mieć takie stoisko. Na stoisku zostawia pudełko (honesty box), do którego wrzuca się pieniądze za zakupione produkty. Takie budki są często spotykane poza miastem, w rejonach ‘wiejskich’. Koleżanka Ausralijska mówiła, że często robi zakupy w takich przydrożnych ‘sklepach’, bo jest taniej i jakość produktów jest lepsza.

Przykładowe ceny:

6 x marakuja (mała) = $1

1 x papryka = $1.50

4 x lady fingers banany (małe banany) = $1

12121

DSC_4053

Mt Warning jest miejscem, z którego zimą najwcześniej można oglądać wschód słońca. Jeszcze nie udało mi się tam dotrzeć tak wcześnie, ale ze względu na odległość z Brisbane zawsze wyruszam na wędrówkę wcześnie rano. Wspinanie się na szczyt, aby zobaczyć z góry wschód słońca jest bardzo popularne. Niedaleko Mt Warning jest pole kampingowe i kilka małych noclegowni, z których wcześnie rano wyruszają poszukiwacze przygód.

Ścieżka na szczyt Mt Warning liczy 4.5 kilometrów. Turyści i spacerowicze zachęcani są do przeznaczenia około 5 godzin na przejście odcinka w dwie strony – 9 kilometrów. Mi przeważnie udaje się przejść trasę w około 3 godziny, zależy z kim idę 🙂 .

Trasa, która prowadzi przez las deszczowy jest bardzo ładna. Ścieżkę otoczają wysokie drzewa i podczas wędrówki często można spotkać australijskie ptaki. Uwielbiam spacery przez las. Dookoła panuje pustka i cisza, raz na jakiś czas odezwie się jakiś ptak. Choć muszę powiedzieć, że Mt Warning odwiedza coraz więcej ludzi, nawet rodziny z małymi dziećmi, które dzielnie, małymi krokami idą na szczyt góry.

DSC_4070

Ostatnie 400 metrów, aby dojść na szczyt, trzeba przejść po stromych skałkach. Może brzmi to jako ‘ostrzeżenie’, ale dla ułatwienia wspinaczki i bezpieczeństwa zamontowane są łańcuchy. Zimą polecam brać rękawiczki, bo łańcuchy są bardzo zimne.

DSC_4059

IMG_2919

Miejsca jest szczycie jest niewiele. Sporo osób robi tam dłuższą przerwę na piknik. Ja zazwyczaj szybko coś zjem, przejdę szczyt dookoła i rozpoczynam powrót. Tylko dlatego, że komary, mrówki i inne owady potwornie gryzą.

DSC_4057

IMG_2883

Widoki są przepiękne. Cały wysiłek za każdym razem się opłaca. Jak już się dojdzie na samą górę to się zapomina o całym trudzie i wysiłku. Przed nami tylko zejście i tu trzeba uważać, żeby się nie potknąć idąc w dół…

 

1

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Komentarze do “Mt Warning – góra Ostrzeżenie”

Zostaw komentarz

  • subskrybuj  • Najczęściej komentowane