Uluru to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Australii. Niesamowita formacja skalna, która leży w sercu Australii nazywna jest również Ayers Rock. Uluru leży niecałe 30 kilometrów od miasteczka Yulara w Terytorium Północnym. Wysokość skały zbudowanej z piaskowca arkozji wynosi 348 metrów, obwód niecałe 10 kilometrów. Planując wyjazd do Uluru trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami. Mam nadzieję, że poniższy przewodnik po Uluru pomoże Wam zorganizować udany wyjazd.
Jak dostać się do Uluru?
Samolot
Najłatwiej i najszybciej do Uluru można dostać się samolotem. Linie Jetstar i Virgin Australia latają bezpośrednio do lotniska Ayers Rock. Miejscowość Yulara, na której terenie znajduje się ośrodek wczasowy Ayers Rock Resort znajduje o niecałe 10 kilometrów od lotniska. Hotel zapewnia bezpłatne autokary do i z lotniska. Autokary czekają na turystów zaraz po przylocie i rozwożą pod dane hotele. Warto sprawdzić nazwę hotelu, w którym macie rezerwację, bo hoteli jest kilka. Autokary dostosowane są również do godzin odlotów z lotniska Ayers Rock.
Inną opcją jest lot do Alice Springs. Stamtąd można wynająć auto lub udać się na wycieczkę zorganizowaną. Trasa z Uluru do Alice Spring wynosi niecałe 500 kilometrów.
Samochodem
Niektórzy dostają się do Uluru samochodem. Podróż do serca Australii może być długa i trudna. Przykładowe odległości:
Brisbane do Uluru – 3000 kilometrów
Darwin do Uluru – 2000 kilometrów
Adelajda – Uluru – 1500 kilometrw
Perth – Uluru – 2000 kilometrów
Noclegi
Miejsca noclegowe znajdują się na terenie miasteczka Yulara. Ośrodek jest zarządzany przez firmę Ayers Rock Resort. Na terenie mieszczą się hotele, apartamenty, domki oraz pole namiotowe. Rezerwację warto robić ze sporym wyprzedzeniem. Ja robiłam rezerwację z półrocznym wyprzedzeniem. Ze względu na brak miejsc w wybranym miejscu, musiałam rodzielić rezerwacje na dwa hotele.
Typy zakwaterowania i przykładowe ceny za noc (luty 2020 rok):
Sails in the Desert $560
Desert Garden Hotel $470
Emu Walk Apartments $485
The Lost Camel Hotel $390
Outback Pioneer Hotel $390
Outback Pioneer Lodge – pokój w 20 osobowym dormie – $76
Ayers Rock Campground – pole namiotowe bez prądu od $43, pole z prądem $50, domek od $179
Longitude 131 – luksusowy hotel z widokiem na Uluru, minimalny pobyt to 3 noce, ceny zaczynają się od prawie $3000
Na terenie Ayers Rock resort do dyspozycji jest kilka basenów, kort tenisowy, place zabaw, pub oraz kilka restauracji. Aby kupić alhokol, trzeba pokazać klucz pokojowy lub kartę zameldowania. Na głównym skwerze Town Square znajduje się poczta, supermarket IGA, sklepy z pamiątkami oraz obuwiem i ubraniami. Oprócz tego, w Yulara mieści się posterunek policji oraz stacja paliw, gdzie można kupić pyszne bacon and eggs roll (bułka z bekonem i jajkiem). Ceny na terenie ośrodka są trochę zawyżone.
Atrakcje na terenie ośrodka
Turyści mają dostęp do wielu darmowych atrakcji na terenie Ayers Rock resort. Przy zameldowaniu w hotelach każdy powinien dostać plan, w którym rozpisane są atrakcje. Należą do nich: lekcja gry na didgeridoo, wycieczka z przewodnikiem po muzeum, pogadanka o jedzeniu oraz lokalnej roślinności.
Ponadto, warto odwiedzić darmowe punkty widokowe, z których widać Uluru:
Naninga Lookout
Pioneer Lookout
Imalung Lookout
Uluru Lookout
Po ośrodku jeździ darmowy autobus, który zatrzymuje się między innymi przy każdym hotelu. Objechanie całego miasteczka Yulara zajmuje około 20 minut. Autobus kursuje od 10.30 do północy.
Przy głównym skwerku można kupić piękne malowidła robione przez Aborygenów. Warto zainwestować w taką pamiątkę. Szczególnie, gdy można obserwować jak jest robiona.
Wstęp do parku
Uluru i Kata Tjuta znajdą się na terenie parku Uluru-Kata Tjuta National Park. Wstęp do parku jest płatny. Trzydniowy bilet dla osoby dorosłej kosztuje $25. Bilety można kupić w internecie lub w budce przed wjazdem do parku. Firm organizujące wycieczki mogą poprosić o ukazanie biletu wstępu.
Wycieczki w Uluru
Na terenie Uluru działa kilka firm, które organizują wycieczki jedno lub kilkudniowe. Temperatury w Uluru latem mogą być bardzo wysokie, dlatego wiele wycieczek zaczyna się jeszcze przed wschodem słońca. Ze względu na bezpieczeństwo podróżnych, park jest zamykany przy wysokich temperaturach. Podróżując w tej części Australii trzeba mieć przy sobie wodę.
Przykładowe firmy, które zajmują się organizacją wycieczek z Uluru to:
Ayers Rock Resort, Uluru Hop On Hop Off
Przykładowe firmy, które organizują wypady na Uluru z Alice Springs to: Backpacker deal, Adventure Tours
Przykładowe wycieczki w Uluru
Oglądanie wschodu/ zachodu słońca
Tlenek żelaza w skale odpowiedzialny jest za czerwony kolor Uluru. Skała przyjmuje przeróżne odcienie czerwieni w zależności od pory dnia. Oglądanie zmieniających się kolorów na skale podczas wschodu i zachodu słońca jest jedną z największych atrakcji, którą przyjeżdżają zobaczyć turyści z całego świata. Turyści decydują się na opcje z śniadaniem, kolacją lub lampką szampana. Jeśli wypożyczacie auto można samemu wybrać się na punkt widokowy Uluru Sunset Viewing Area i stamtąd podziwiać wschód lub zachód słońca.
Uluru base walk
Uluru base walk to około 10 kilometrowy spacer wokół skały. Na wędrówkę można wybrać się samemu lub z przewodnikiem. Spacer najlepiej zacząć z parkingu Mala. Aby lepiej poznać kulturę Aborygenów, warto odwiedzić pobliskie centrum kultury Uluru-Kata Tjuta National Park’s Cultural Centre.
Uluru to święte miejsce dla Aborygenów, dlatego fotografowanie niektórych fragmentów skały jest zabronione. W 1985 rząd australijski oddał prawo własności lokalnemu plamieniu Anangu. Pierwotni mieszkańcy wydzierżali ten teren rządowi, gdzie utworzono park narodowy Uluru-Kata Tjuta. Mimo próśb przez Aborygenów, turyści licznie wchodzi na świętą górę. Aby ułatwić wspinaczkę na stromą górę, 1964 roku zainstalowo łańcuchy. Statystyki podają, że podczas prób wejścia na Uluru zginęło przynajmniej 35 osób. 26 października 2019 roku, w 34 rocznicę oddania Uluru Aborygenom, oficjalnie zakazano wspinaczki. Niestety turyści wspinający się na górę, zostawili po sobie ślad w postaci białej, wydeptanej ścieżki.
Field of light
Field of Light to wspaniała instalacja świetlna na polu niedaleko Uluru. Wystawa 50 tysięcy światełek jest zasilana 36 panelami słonecznymi. Na jej budowę użyto aż 380 kilometrów światłowodów, trochę mniej niż odległość między Poznaniem a Krakowem. Wykonanie światełek zajęło ponad 2000 godzin, a sama instalacja prawie 4000 godzin. Instalacja została zaprojektowana przez brytyjskiego artystę Bruno Munro.
Kata Tjuta
Sąsiadka Uluru znana też jako the Olgas. Kata Tjuta leży niecałe 50 kilometrów od Yulara. 36 skał w kształcie kopuł tworzy tą niesamowitą formację skalną. Jeśli wybieracie się w te strony, warto rozważyć dwa spacery. Walpa Gorge walk, gdzie jest duża szansa, aby zobaczyć walabie. Drugim jest Valley of the Winds, który pozwoli Wam przyjrzeć się kopułom z bliska.
Wypożyczenie auta
Jeśli chcecie zwiedzać Uluru na własną rękę można wypożyczyć auto. Samochód można wynająć z lotniska oraz ośrodka Ayers Rock. Rezerwację warto robić z wyprzedzeniem, ponieważ dostępność aut w Uluru jest ograniczona. Przed wypożyczeniem auta, warto zapoznać się z warunkami umowy, przede wszystkim ubezpieczeniem oraz maksymalną ilość kilometrów na dzień. Wiele wypożyczalni ma limit 100 km dziennie. Za każdy dodatkowy przejechany kilometr trzeba płacić kilkadziesiąt centów. Ceny zależą od wypożyczalni. Ja w jeden dzień zrobiłam 100 dodatkowych kilometrów. Warto porównać ceny na wyszukiwarkach.
Klimat w Uluru
Uluru leży na półpustyni w centrum Australii. Pogoda w tej części Australii jest ekstrymalna. Dni mogą być upalne, wręcz nie do wytrzymania, ale zimą można zmarznąć. Zimą temperatura może spaść do 0 stopni. Najlepszy okres na zwiedzanie Uluru to marzec – czerwiec oraz wrzesień – październik. Pogoda w ciągu dnia powinna sprzyjać spacerom, a noce powinny być przyjemne.
Uluru – o czym pamiętać?
Przed wyjazdem do Uluru, każdy ostrzegał mnie przed ogromem uporczywych much. Na szczęście podczas mojego wyjazdu w listopadzie, nie było ich dużo. Jeśli zajdzie potrzeba kupienia siatki na głowę, można ja kupić za $10 na terenie ośrodka.
Nakrycie głowy, krem z filtrem oraz duża ilość wody to moim zdaniem niezbędne rzeczy. Piekielne upały podczas mojej wizyty pokonały mnie nie jeden raz i często musiałam chować się w klimatyzowanym pomieszczeniu. Zwiedzanie wchodziło w grę tylko wczesnym rankiem lub wieczorem.
Odwiedzając Uluru trzeba pamiętać o lokalnej zwierzynie. Outback to dom dla wielu gatunków zwierzaków, nie tylko kangurów i wielbłądów. Zwracajcie uwagę na dingo, węże, diabły kolczaste oraz warany wielkie. Nigdy nie zostawiajcie dzieci bez opieki.
Uluru to naprawdę magiczne miejsce. Jednak warto się przygotować na ten wyjazd. Mam nadzieję, że ten przewodnik po Uluru pomoże Wam zaplanować wyjazd. Jeśli macie jakieś pytanie dotyczące organizacji wyjazdu do Uluru, śmiało pytajcie w komentarzach.
14Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina
Dobry wpis, przydatny. Czytałam też w necie, że Uluru można też objechać rowerem 🙂
Można 😊
Uluru to chyba jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Australii. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł.
Tak jest, jedna z ikon Australii.
Ale tam pięknie, dziękuję za cenne wskazówki. Jak wygram w totka , to napewno się tam wybiorę
W takim razie życzę wygranej 😊
Naprawdę nie zdawałam sobie sprawy, że nie tak łatwo jest się tam dostać. Piękne, magiczne miejsce. Marzenie, by kiedyś zobaczyć je na własne oczy… Dziękujemy za cenne wskazówki, musimy je wykorzystać! 🙂
W końcu to środek Australii, daleko od wszystkiego 🙂 Teraz, dzięki samolotom i tak jest łatwiej 🙂
Ajajaj, ceny przy Uluru mnie zamordowały! Ale udało mi się zwiedzić tę okolicę na totalną cebulę – dojechać na miejsce stopem, spać w namiocie w krzakach przed Yulara, no i wbrew wszelkiej logice – złapać stopa też w parku 😉
No i kompletnie nie rozumiem, czemu ludzie się tak strasznie chcą pchać na górę, skoro 1) trzeba iść pod górkę w upale ;), 2) wiedzą, że jest dla kogoś święta…
Moje marzenie by tam pojechać. Zjechać Australię wzdłuż i wszerz. Póki co mogę dzięki blogom taki jak twój, ale kiedyś się spełni
O rany! Ceny noclegów w tamtej okolicy troszkę zwalają z nóg.
Jeśli uda się kiedyś dotrzeć na ten koniec świata to na pewno zajrzymy i tam …..
Piękny wpis. Chciałbym to kiedyś zobaczyć na żywo 🙂
Na chwilę obecną podróż do Australii jest dla mnie tak nierealna, jak podróż na Marsa 🙁 Fajnie, że chociaż wirtualnie tam można być 🙂
Super poradnik! Na pewno kiedyś się przyda 🙂
Bardzo ładne miejsce. Musi mieć niesamowity klimat.
Bardzo ładne miejsce. Musi mieć niesamowity klimat.
Ale miejscowa super