Dzięki uprzejmości mojej koleżanki mam dla Was informacje z pierwszej ręki o wizie 476 Skilled Recognised Graduate. Natalia jest jedną z niewielu osób, które mogą ubiegać się o wyżej wymienioną wizę. Może Tobie też się uda!
Kto może ubiegać się o wizę 476 Skilled Recognised Graduate Visa?
476 Skilled Recognised Graduate Visa przyznawana jest absolwentom wybranych uczelni wyższych. Pełną listę uczelni znaleźć można tutaj. Jedyną polską uczelnią znajdującą się na tej liście jest Politechnika Wrocławska.
O wizę mogą ubiegać się następujące osoby:
– Absolwenci studiów inżynierskich, magisterskich bądź doktoranckich. W momencie aplikacji o wizę nie może upłynąć więcej niż dwa lata od momentu ukończenia studiów. Oczywiście osoby, które przykładowo skończyły studia inżynierskie w 2013 roku mogą nadal starać się o tę wizę. Warunkiem jest ukończenie kolejnego stopnia studiów, w tym przypadku magisterskich. Okres dwóch lat będzie się liczył od momentu ukończenia studiów magisterskich.
– Osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia na innej uczelni i kontynuowały naukę na Politechnice Wrocławskiej, zdobywając kolejny tytuł. Te osoby nadal traktowane są jak absolwenci Politechniki Wrocławskiej
Wiza jest dostępna przed ukończeniem 31. roku życia.
Jak wygląda proces składania aplikacji? Od czego trzeba zacząć?
Aplikacja można składać online na tej stronie. Można również aplikować kurierem. Ja aplikowałam online. Wydaje mi się, że kurierem aplikuje się przesyłając wszystko do ambasady, która znajduje się w Berlinie.
Z tego, co pamiętam, w momencie składania aplikacji dobrze było mieć przygotowane większość dokumentów. Ja miałam już certyfikat IELTS. To był mój pierwszy krok w dążeniu do uzyskania wizy. Wymaganie co do IELTS to wynik minimum 6.0 z każdego z modułów; pisanie, czytanie, słuchanie i egzamin ustny. W większych miastach w Polsce są różne kursy przygotowujące do IELTS. Wydaje mi się, że samodzielnie też można się spokojnie przygotować. W momencie zapisywania się na IELTS na egzamin czeka się minimum 6 tygodni i uiszcza opłatę. W moim wypadku w czerwcu 2013 roku było to około 630 złotych. Zapewne od tego czasu ceny wzrosły.
Jakie są wymagane dokumenty do uzyskania wizy?
Kolejnymi potrzebnymi dokumentami są:
– dyplom ukończenia studiów. Potwierdzona notarialnie kopia oraz tłumaczenia. Ja tłumaczyłam oba, studia inżynierskie i magisterskie,
– pełny odpis aktu urodzenia
– strona paszportu ze zdjęciem i danymi osobowymi
– dwa zdjęcia paszportowe
– dokument tożsamości – w naszym wypadku dowód osobisty
– w przypadku zmiany imienia – również dokument przedstawiający ten fakt
Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone i potwierdzone notarialnie.
Jeśli ktoś jeszcze aplikuje z nami na tę wizę jako na przykład partner – ta osoba również dostarcza powyższe dokumenty za wyjątkiem dyplomów z Politechniki Wrocławskiej. Osoba aplikująca jako partner nie musi być absolwentem wyżej wymienionej uczelni.
Z wizą należy również wypełnić formularze, które można znaleźć na tej stronie. Niektóre z dokumentów są dla aplikujących online, a niektóre dla aplikujących drogą pocztową.
W momencie składania aplikacji uiszcza się opłatę. W chwili obecnej, przy aplikacji online, dla osoby starającej się o wizę samodzielnie, cena wynosi 360 AUD.
Jak długo czeka się na przyznanie wizy?
Po złożeniu aplikacji czekałam około 6 tygodni. Po tym czasie immigration agent (osoba zajmująca się naszą aplikacją) kontaktuje się z osobą aplikującą o wizę. Agent prosi o przygotowanie zaświadczenia o niekaralności i badań lekarskich. Ważne, żeby tych dokumentów nie przygotowywać wcześniej. Dokumenty powinny być wydane w momencie, gdy poprosi o nie agent. Na dostarczenie tych dokumentów ma się 4 tygodnie. Jeśli nie można ich dostarczyć w tym czasie (tak było w moim przypadku), można skontaktować się z agentem, wyjaśnić sprawę i poprosić o dodatkowe kilka dni – nie powinno być z tym problemu.
Zaświadczenie o niekaralności powinno być potwierdzone notarialnie i przetłumaczone. Badanie lekarskie to dość kosztowna sprawa. Ja płaciłam około 600 złotych. Dodatkowo, takie badanie można wykonać tylko w uznawanych przez rząd australijski placówkach. Gdy ja składałam aplikację o wizę, w Polsce były tylko trzy tego typu placówki – jedna w Krakowie i dwie w Warszawie. Wszystkie badania można wykonać w ciągu jednego dnia. Oczywiście na badania należy się wcześniej umówić. Wyniki badań przesyłane są do ambasady – przynajmniej tak było w moim przypadku.
Po wykonaniu tych kroków czeka się na decyzję o przyznaniu wizy. Decyzję o przyznaniu wizy dostałam poprzez maila. Ja na decyzję o przyznaniu wizy czekałam dosłownie kilka dni od momentu dostarczania zaświadczenia o niekaralności i badań lekarskich. Od momentu przyznania wizy miałam rok na wjazd do Australii.
Czy są jakieś ograniczenia na 476 Skilled Recognised Graduate Visa?
Wiza przyznawana jest na 18 miesięcy. Czas liczy się od momentu wkroczenia do Australii. Na tej wizie można studiować, pracować i podróżować bez ograniczeń. Można pracować w pełnym wymiarze czasu i bez konieczności zmieniania pracy co pół roku.
UWAGA! Przed złożeniem aplikacji o wizę radzę zaczerpnąć najnowszych informacji ze stronu rządu australijskiego. Wymagania dotyczące wizy mogą się zmienić w międzyczasie.
Dajcie znać jak macie pytania dotyczące wizy 476 Skilled Recognised Graduate?
Powodzenia!
9Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina
Przeczytałam wszystko dokładnie. Bardzo dziękuję za tak dobrze zebranie formacje na temat tej wizy. Moja córka ją otrzymała. Nic nie mówiła, że sięwybiera. Siedzę w internecie i szukam informacji. Leci już 4.04. czyli niedługo do Sydney. Ponieważ leci sama jako matka się martwię. Pozdrawiam
Nie ma za co. Gratuluję wizy i powodzenia dla córki! Na pewno da sobie radę 🙂
Jeśli można, chciałabym jeszcze dopytać o tą wizę 🙂 Czy jeśli od ukończenia studiów inż na uczelni z listy minęły ponad dwa lata, ale od ukończenia studiów mgr na innej uczelni (spoza listy) nie minęły, to jest jeszcze szansa? Pozdrawiam