Wakacje w Australii to z pewnością marzenie wielu osób. Poniżej spisałam informacje praktyczne, które powinny się przydać każdego kto planuje wakacje w Australii.
Wakacje w Australii – informacje praktyczne:
Wiza
Obywatele Polski posiadający ważny paszport mogą ubiegać się o darmową wizę turystyczną do Australii. Aby uzyskać bezpłatną eVisitor (subclass 651) visa, trzeba założyć konto na ImmiAccount. Sam proces założenia konta jest prosty, a czas oczekiwania na wizę to przeważnie kilka minut. Wiza jest wysyłana na podany adres e-mailowy. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się przypadki, kiedy na wizę czeka się kilka dni, a nawet tygodni. Na pewno nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę.
W czasie składania wniosku o wizę, osoba składająca wniosek musi znajdować się poza Australią. Wiza ważna jest przez rok od daty przyznania i umożliwia pobyt w Australii do maksymalnie 3 miesięcy. Oznacza to, że po 3 miesiącach musimy opuścić granicę Australii (można wybrać się do Nowej Zelandii czy pobliskie wyspy na przykład Fiji lub Vanuatu), aby przedłużyć wizę o kolejne 3 miesiące i tak przez rok. Na wizie turystycznej nie można pracować.
Pogoda
Pory roku w Australii są „do góry nogami”. Kiedy w Polsce jest lato, w Australii jest zima. I odwrotnie.
Pory roku w Australii:
Lato – grudzień – luty
Jesień – marzec – maj
Zima – czerwiec – sierpień
Wiosna – wrzesień – listopada
Istnieje błędne przekonanie, że w Australii jest zawsze ciepło. Otóż to nieprawda, w Australii też może być zimno, a w niektórych miejscach nawet pada śnieg. Jeśli ktoś chce jeździć tu na nartach, to też może. Jedno jest pewne, przy dobrym doborze miejsca, w kraju 25 razy większym od Polski, na pewno znajdzie się ciepło.
Jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną to trzeba potraktować ją poważnie. Krem do opalania z filtrem 50, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne to podstawa. Australijskie słońce spala, nie opala.
W Australii również pada śnieg. Na zdjęciu najwyższa góra w Autralii – Mt Kosciuszko
Waluta
Oficjalną walutą w Australii jest dolar australijski (AUD). Australijskie banknoty są plastikowe, o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 dolarów. Natomiast monety są o wartości 1 i 2 dolarów oraz 5, 10, 20 i 50 centów. Możliwe jest również płacenie kartą. Najczęściej akceptowane są karty w Australii to VISA, Diners Club, MasterCard i American Express.
Jazda samochodem
– Jeśli zamierzasz podróżować po Australii samochodem, pamiętaj, że obowiązuje tu ruch lewostronny
– warto sprawdzać stronę Petrol Spy, na której pokazane są ceny paliw na różnych stacjach benzynowych w wybranej okolicy. Tym sposobem można znaleźć, gdzie w okolicy jest najtańsza benzyna. Na telefon można ściągnąć aplikację o tej samej nazwie
– Nie powinno być problemu z wynajęciem samochodu osobom posiadającym polskie prawo jazdy, jednak na wszelki wypadek warto wyrobić międzynarodowe prawo jazdy
– W Australii są wysokie mandaty! Nawet za przekroczenie prędkości o kilka kilometrów można dostać mandat. Z rozmów z podróżnikami z Polski wiem, że niektórzy dostawali mandaty listownie będąc już w Polsce…
– Wybierając się na wycieczkę samochodem, szczególnie poza miastem, trzeba pamiętać o dzikiej zwierzynie, która może wskoczyć Wam pod koła. A najlepiej unikać jazdy po ciemku na terenach mało zaludnionych.
Prąd
Podobnie jak w Polsce w sieci elektrycznej płynie prąd o napięciu 240 V i częstotliwości 50 Hz. Jednak trzeba kupić przejściówkę, ponieważ tutejsze gniazdka mają aż trzy dziurki, dwie skośne i jedna poziom. Ponadto, trzeba pamiętać, że każde gniazdko ma włącznik. Nie wystarczy podłączyć kabla do prądu, trzeba również włączyć gniazdko, tak aby na włączniku była widoczna czerwona kreska.
Przykładowe ceny (styczeń 2023)
Najpopularniejsze supermarkety spożywcze to Woolworths i Coles, IGA oraz nieco tańszy Aldi. Ceny produktów różnią się w zależności od sklepu, sezonu oraz firmy. Przykładowo kilogramowy jogurt grecki z Woolworths kosztuje $4,40, a firmy Farmers Union $6.50. Owoce i warzywo warto kupować w sklepach warzywnych lub na rynkach, tzw. markets, gdzie często są tańsze oraz smaczniejsze, gdyż pochodzą bezpośrednio od rolników.
Przykładowe ceny z supermarketu Woolworths:
1.5 litrowa woda firmy Woolworths 0.80 centów
1.25 litrowa butelka Coli $3.55
biały chleb tostowy firmy Woolworths $2.70
kostka masła firmy Lurpak $8.00
2 litrowy sok firmy Golden Circle $4.80
W knajpach i restauracjach można bezpłatnie dostać wodę z kranu. Warto ze sobą zabrać swój bidon, gdyż w większych miastach jest sporo kranów z wodą, gdzie można napełnić swoją butelkę.
Kontrola graniczna
W samolocie, w drodze do Australii każdy pasażer dostaje żółtą kartę, tzw. ’Incoming passenger card’. Jest to nic innego jak karta z podstawowymi pytaniami dotyczącymi pobytu w Australii (dane osobowe, cel i długość pobytu w Australii, numer kontaktowy, co wwozimy do kraju, z jakiego kraju przylecieliśmy itp.). Karty sprawdzane są na lotnisku przez celników. W zależności, co zaznaczymy, chodzi tu przede wszystkim o jedzenie i towary, które wwozimy do kraju, jesteśmy skierowani do różnych kolejek. Urzędnik może nas wysłać od razu do wyjścia albo na prześwietlenie bagażu. Aby chronić Australię przed napływem niepożądanych i nielegalnych wyrobów, roślin, chorób na lotniskach prowadzone są ścisłe kontrole. W wykryciu zakazanych produktów często pomagają specjalnie wyszkolone psy.
Do Australii można przywieźć suche jedzenie pakowane fabrycznie. Zapakowane cukierki, ciastka czy batony spokojnie można sprowadzić. Nie można wwozić produktów, które nie są zapakowane fabrycznie, na przykład ciasteczka kupowane na wagę pakowane w woreczek foliowy. W Australii obowiązuje zakaz wwożenia owoców, warzyw lub produktów mięsnych. Jeśli na podróż zapakowaliście jabłka czy banany, trzeba je wyrzucić zaraz po wyjściu z samolotu. Jeśli tego nie zrobisz możesz otrzymać karę w wysokości od $550 do $5500.
Do Australii można przywieźć jedną nieotwartą paczkę 25 papierosów oraz jedną otwartą paczkę papierosów oraz 2,25 l. alkoholu (dane ze 2023 roku). Przed wylotem do Australii, radzę wejść na oficjalną stronę rządu australijskiego, aby uzyskać aktualne informacje o produktach dozwolonych oraz zabranionych.
Położenie
Australia leży około 16,000 kilometrów od Polski. To naprawdę kawał drogi. Nie ma bezpośrednich biletów z Polski na antypody, trzeba przynajmniej raz się przesiadać. Bilety lotnicze często są jednym z największych wydatków podczas podróży na antypody. Ja przeglądam wyszukiwarki lotów Google Flights oraz Skyscanner, po czym sprawdzam ceny wybranych lotów bezpośrednio u przewoźnika. Linia Scoot oferuje konkurencyjne ceny na trasie Berlin – Australia. Jest to budżetowa linia i bilety są tańsze, jednak płacimy tylko za siedzenie. Za bagaż, jedzenie, wodę, koc itp. trzeba płacić dodatkowo.
Położenie kraju na półkuli połudnowej oznacza, że znajduje się on w innej strefie czasowej niż Polska. Sama Australia jest podzielona na kilka stref czasowych. W niektórych stanach zmienia się czas, w innych nie. Warto o tym pamiętać.
Ubezpieczenie
Zawsze warto wykupić ubezpieczenie podróżnicze w razie nieplanowanych przygód z lotami, zagubionym bagażem czy nagłymi chorobami. Posiadacze niektórych kart kredytowych mają w pakiecie zapewnione ubezpieczenie, ale warto dokładnie zapoznać się z ich warunkami. Obecnie Australia nie wymaga żadnych szczepień przy wjeździe do kraju.
Środki transportu
Często otrzymuję pytanie: jak najlepiej zwiedzać Australię?. Moim zdaniem najlepiej jest wynająć auto i zrobić road trip, czyli wycieczkę autem lub latać od punktu A do B i zwiedzać wybrane miejsca. Podróże pociągiem lub autokarem są możliwe, ale moim zdaniem nie należą do najlepszych ze względu na ogromne odległości i słabo rozwinięte sieci kolejowej oraz autokarowej. Ceny wynajęcia auta czy kupna biletu lotniczego często wypadają korzystniej niż pociąg czy autokar.
Mam nadzieję, że powyższe informacje praktyczne przydadzą się podczas planowania wakacji w Australii. Jeśli jest coś, co uważasz, że warto dodać, podziel się tym w komentarzu. Udanego planowania!
Jeśi planujesz wakacje w Australii i potrzebujesz pomocy, zupełnie nie wiesz od czego zacząć to pomogę Ci zaplanować Twój wymarzony wyjazd. Mogę również pomóc wyszukać transport, wycieczki lub atrakcje na terenie Australii. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą TU.
Wielu czytelników korzysta z moich książek do planowania wakacji w Australii. Może przydadzą się i Tobie? Więcej informacji o książkach TUTAJ.
19Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina
Kiedy wg Ciebie najlepiej jechać do Sydney żeby było ciepło i można było się kąpać ale żeby nie umierać z upału;)?
Ciężko przewidzieć pogodę, ale żeby unikać upałów i wskoczyć do wody to stawiałabym na wczesną jesień lub wiosnę ☺️
Potwierdzam, informacje są jak najbardziej praktyczne. Każdy kto planuje wakacje w Australii, powinien się z nimi zapoznać.
Dzięki konsultacji z Karoliną , nasze wakacje przebiegają bez większych problemów ( problemem był zagubiony bagaż; pomimo kupna karty SIM , brak możliwości wykonywania połączeń, problem z siecią; no i najważniejszy problem to bank w którym posiadamy konto, gdzie płatność kartą raz jest możliwa 5 razy nie, nie ma ma na to sposobu, polecam posiadanie kont w innych bankach).
Jest jeszcze kwestia o której można wspomnieć: jeśli planujecie podróż kamperem, to rezerwujcie wcześniej miejsca kenpingowe. Przekonałam się na własnej skórze, że znalezienie miejsca noclegowego w styczniu w okresie australijskich ferii graniczy z cudem. Serio 😕. A godziny otwarcia recepcji na takim kempingu to zazwyczaj 9:00 – 16:00, no może 17:00, Czyli po tej godzinie nawet nie ma możliwości porozmawiania osobiście, o znalezienie jakiegoś kawałka trawy 😂
Karolina, dziękuję za bezcenną pomoc w realizacji mojego marzenia 😁