Historia Australii – podstawowe informacje

28

Rdzenni mieszkańcy Australii

Historia Australii zaczęła się na wiele lat przed przybyciem Europejczyków. Rdzenni mieszkańcy, tzw. Indigenous people of Australia zamieszkali Australię między 40-60 tysięcy lat przed przybyciem Brytyjczyków. Pierwsze zapiski Europejczyków opisują rdzennych mieszkańców jako społeczeństwo tubylcze, które żyło głównie z polowań i upraw. Aborygeni są bardzo związani z naturą, a swoje wierzenia i kulturę przekazywane są dzięki legendom, sztuce, rękodziełu i tańcom.

Pierwsi Europejczycy w Australii

Pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Australii był Holender William Jansz. W 1606 roku dopłynął na zachodnie wybrzeże półwyspu Cape York. Jansz nie wykazał jednak zainteresowania kontynentem. W 1770 roku kapitan James Cook dotarł do Botany Bay na wschodnim wybrzeżu Australii. Uznał on, że odkryte przez niego tereny doskonale nadają się na kolonie karne, które wtedy były Anglii potrzebne. Cook ogłosił tę część kontynentu posiadłością Korony Brytyjskiej. Tym sposobem koczowniczy tryb życia Aborygenów na dobre został zakłócony 26 stycznia 1788 roku. Tego dnia 11 statków (First Fleet) ze skazańcami z Wielkiej Brytanii zawitało w dzisiejszym Sydney. W ten sposób powstała pierwsza Europejska kolonia karna w stanie Nowa Południowa Walia pod rządami kapitana Arthur Phillip.

Kiedy i dlaczego obchodzony jest Australia Day?

Dzień 26 stycznia, ktory upamiętnia wydarzenia z 1788 roku nazywany jest Australia Day. Ten dzień bywa nazywany też dniem inwazji, bowiem wtedy to zapoczątkowano prześladowania, wywłaszczenia oraz niszczenie języka i kultury Aborygenów. Wyjaśnia to dlaczego świętowany 26 stycznia dzień Australii budzi wiele kontrowersji. Niektórzy po dzień dzisiejszy domagają się zmiany daty święta.

Malowidła Aborygeńskie na skałach w Carnarvon Gorge

Pomimo początkowych problemów spowodowanych między innymi przez gorący klimat osada cały czas się rozrastała. W 1831 roku powstała druga kolonia, tym razem w Australii Zachodniej, z czasem zakładano ich coraz więcej. Zachęceni opowieściami o możliwości uzyskania ziem uprawnych, coraz więcej Anglików i Irlandczyków dobrowolnie zaczęło osiedlać się w Australii.

Początki napływu ludności z całej Europy

W 1851 odkryto złoto w Australii co zapoczątkowało napływ ludności z Chin. Nowi przybysze osiedlali się przede wszystkim przy wybrzeżu, gdzie panowały łagodniejsze do życia warunki klimatyczne. Masowy napływ ludności zwiększył rozwój rolnictwa i zapotrzebowanie na nowe ziemie. To doprowadziło do stopniowej aneksji ziemi rdzennej ludności na mniej korzystne tereny. Po II wojnie światowej zaczęła się tzw. non-British migration, czyli napływ ludności z całej Europy, którzy po wstrząsających wydarzeniach w Europie szukali lepszego życia na drugim końcu świata. Aby ułatwić rozwój gospodarczy, kolonie połączyły się tworząc The Commonwealth of Australia, czyli Związek Australijski. Miało to miejsce 1 stycznia 1901 roku. Sześć stanów stworzyło jedno państwo.

Dzisiejsza Australia

Europejczycy traktowali kontynent jako swój. Często towarzyszyło temu brutalne traktowanie Aborygenów, którym nie przysługiwały żadne prawa obywatelskie. Przełomowy moment nastąpił dopiero w 1967 roku kiedy Aborygeni uzyskali status pełnoprawnych obywateli. Trzy lata później, w 1970 roku arysta Harold Thomas zaprojektował Aborygeńską flagę, na której widnieją trzy kolory. Czarny symbolizuje pierwotną ludność Australii, żółty – słońce, a czerwony – ziemię. Rok później po raz pierwszy flaga Aborygeńska została wciągnięta na maszt, natomiast w 1995 roku została uznana przez rząd australijski za jedną z oficjalnych flag Australii.

Skradzione Pokolenia

Historia Australii ma również mroczną stroną. W latach 1910 do 1971 władze Australii siłą odbierały Aborygenom dzieci. Potomkowie rdzennej ludności byli umieszczani w placówkach, które miały za zadanie ich ucywilizowanie. Niektóre australijskie media nadal próbują ukryć prawdę tłumacząc, że zabieranie dzieci od rodziców miało chronić je przed zaniedbaniem czy nadużyciem ze strony rodziców. Ofiary tych działań nazywane są Stolen Generations, czyli Skradzionymi Pokoleniami. Szacuje się, że dzieci, które zostały przymusowo zabrane rodzicom było nawet 50 tysięcy.

Przełomowym momentem poruszający tragedię Skradzionego Pokolenia był raport Bringing Them Home z 1997 roku. Raport zawierał 54 postulaty dotyczące wspierania oraz pojednania skradzionych pokoleń. Niestety wielu Aborygenom nigdy nie udało się poznać swoich bliskich. Pierwsze oficjalne przeprosiny za Skradzione Pokolenia zostały złożone w 13 lutego 2008 przez ówczesnego premiera Kevin Rudd. 

Zainteresowała Wam historia Australii?

28

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Komentarze do “Historia Australii – podstawowe informacje”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • autor

  • Od lat marzyłam o podróży do Australii i od jakiegoś czasu spełniam moje marzenie.
    Zapraszam do wspólnej podróży po Australii i innych zakątków świata, które udało mi się odwiedzić.
    Udanego podróżowania!

  • Tematyka

  • Australia i Świat

  • Najczęściej komentowane

  • Najpopularniejsze posty