Żłobek i przedszkole w Australii

15

W tym wpisie spróbuję opisać żłobek i przedszkole w Australii. Rodziny z małymi dziećmi, które planują wyjazd do Australii na pewno interesują się tematem opieki przedszkolnej. Swoją wiedzę zdobyłam dzięki kilkuletniej pracy w żłobkach i przedszkolach w stanie Queensland. Ponadto, jestem mamą małego przedszkolaka. Podane informacje dotyczą stanu Queensland. Wczesne nauczanie może się różnić w innych stanach.   

Jak wygląda żłobek i przedszkole w Australii? 

Najbardziej znanym typem opieki jest daycare lub child care centre. Są to centra opieki całodziennej. Placówki otwarte są między 6.00 a 19.00. Żłobek i przedszkole znajduje się zazwyczaj w tym samym budynku. Dzieci podzielone są na grupy wiekowe.

Przykładowe grupy:

Nursery – maluszki, często przyjmowane od 6 tygodnia

Toddlers

Prekindergarten

Kindergarten

Dzieci przechodzą do kolejnych grup z osiągnięciem określonego wieku. Wychowawca zostaje w tej samej sali i nie przemieszcza się z dziećmi.   

Przykład:

5 miesięczny maluch zaczyna w grupie nursery. Gdy skończy 15 miesięcy przechodzi do grupy toddlers. Opiekę nad dzieckiem zaczyna sprawować nowy wychowawca.   

W niektórych placówkach znajduje się również preschool, czyli odpowiednik zerówki. Inne rodzaje opieki w Australii to family care day, czyli przedszkole domowe. Osoba spełniająca wymagania, w tym odpowiednie wykształcenie, może sprawować opiekę nad określoną ilością dzieci w domu.   

Spanie 

W australijskich żłobkach niemowlaki śpią w łóżeczkach ‘na żądanie’. Starsze dzieci śpią lub odpoczywają na materacach w określonych godzinach. Niektóre przedszkola zapewniają prześcieradła. W innych trzeba zaopatrzyć dziecko w cały zestaw do spania.   

Ochrona przeciwsłoneczna

Każde dziecko w przedszkolu musi być zaopatrzone w czapkę. W Australii istanieje zasada: No hat, No play. Nie ma czapki, nie ma zabawy. Aby dodatkowo chronić dzieci przed słońcem, placówki zapewniają krem z filtrem. Ponadto, spora cześć placy zabaw jest zasłonięta od słońca. Edukatorzy powinni sprawdzać indeks UV przed wyjściem na dwór. Jeśli jest za wysoki, dzieci powinny zostać w salach.  

Plac zabaw po części zakryty 

Sunscreen station – stacja z kremem 

Wyżywienie

Istnieją dwa rodzaje przedszkoli: takie co zapewnia jedzenie i takie, do którego rodzic musi przynieść jedzenie dla dziecka na cały dzień.  

Przedszkola, które zapewniają jedzenie mają:

poranne śniadanko (morning tea)

obiad (lunch)

popołudniowy przysmak (afternoon tea)

W niektórych placówkach na śniadanie dostępne są płatki śniadaniowe. Po południu niektóre placówki dają dzieciom owoce i warzywa. Rodzice mogą przynieść dziecku obiadokolacje jeśli dziecko zostaje w placówce do późnych godzin. 

Do picia podawana jest woda w bidonach/ butelkach dzieci.

Rodzice mogą dostarczyć mleko modyfikowane lub mleko matki w zależności od potrzeb. 

Wychowawcy mogą podać podopiecznym lekarstwa wyłącznie za zgodą rodziców. 

Żłobek i przedszkole w Australii – koszty

Ceny zależą od stanu, miasta a nawet dzielnicy. Im dziecko młodsze tym opieka jest droższa.  

Przykładowe ceny przedszkola w Brisbane za dzień (październik 2019):

Nursery $125.50

Toddlers $123.50

Prekindergarten $118.00

Preschool $115.00

Rodzice mogą zapisać dziecko do przedszkola na określone dni. Jeśli jest taka potrzeba, rodzic może zapisać pociechę tylko na 1 dzień. Im więcej dni dziecko chodzi do przedszkola, tym niższe ceny.  

Przykład:

Koszt za jeden dzień dla dziecka zapisanego do grupy nursery to $125.50. Jeśli dziecko jest zapisane na pięć dni cena spada do $110.50 za dzień.  Obywatele,rezydenci i posiadacze niektórych wiz spełniające wymagania mogą ubiegać się ozniżkę, tzw. child care subsidy. Zniżka zależy od zarobków rodziców. Więcej informacji na temat temat można znaleźć klikając tu.     

Opieka 

Ilość wychowawców w sali zależy od wieku dzieci. 1 opiekun przypada na 4 dzieci w przedziale grupowym od 0 do 24 miesięcy oraz 5 dzieci w wieku 24 do 36 miesięcy. Na 11 dzieci od 36 miesiąca przyda 1 opiekun.  

Przykład:

W 8 osobowej grupie maluszków (nursery) jest 2 opiekunów (1 opiekun na 4 dzieci). W każdej grupie jest główny wychowawca, czyli team leader oraz asystenci. 

Pieluchy i trening toaletowy 

Nie spotkałam się tu z przymusem ukończenia treningu toaletowego przed pójściem do przedszkola. Dzieci często zaczynają przedszkole w pieluchach i tam uczą się korzystać z toalety.  

Wolne  

Niektóre placówki są zamykane w okresie świąt Bożego Narodzenia i nowego roku. W przypadku choroby dziecka, trzeba płacić za przedszkole. Przedszkola oferują zniżki na wakacje. Jednak obowiązuje limit na ilość dni ze zniżk. W przedszkolu mojego syna, przysługuje 20 dni 'urlopu’ na rok z 20% zniżką.  

Program nauczania  

Nauczanie dzieci od urodzenia do 5 lat jest oparty na Belonging, Being &Becoming – The Early Years Learning Framework for Australia. Program jest częścią National Quality Framework, na które składa się 7 obszarów jakości opieki. Przedszkola są oceniane z realizacji poniżych wymagań (quality areas) w zakresie:

Educational program and practice – Q program nauczania i jego realizacja

 Children’s health and safety Zdrowie i bezpieczeństwo

Physical environment – środowisko

Staffing arrangements – ustalenia dotyczące opiekunków

Relationships with children – relacje z dziećmi

Collaborative partnerships with families and communities – współpraca z rodzinami i społeczeństwem

Program nauczania wywieszony na ścianie w przedszkolnym korytarzu

Wychowacy opisują, co dzieci robiły w ciągu dnia (tzw. learning story). Te sprawozdania dostępne są w formie papierowej w sali dziecka lub elektronicznej. Rodzice dostają sprawozdania przez email lub aplikację na telefonie, np. Story Park

Każde dziecko posiada swój ’learning journal’, czyli zeszyt z opisem ich przedszkolnej wędrówki. Zeszyty zawierają zdjęcia, malunki,oraz relacje z nauki i pobytu w przedszkolu. 

Co myślicie o żłobku i przedszkolu w Australii? Widzicie jakieś różnice lub podobieństwa z przedszkolami, do których chodzą Wasze pociechy?

15

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Komentarze do “Żłobek i przedszkole w Australii”

  • Anna pisze:

    Szok. Tak drogo ?

  • Kasia pisze:

    Ciekawy artykuł. Przygotowuję dla swoich „przedszkolnych” dzieci zajęcia o „dzieciach świata”. Właśnie przez pryzmat przedszkoli i zabaw w różnych zakątkach świata. Na pewno skorzystam. Dziękuję.
    Zastanawia mnie „learning story”. Czy jest to bardzo szczegółowe i indywidualne dla każdego dziecka czy jest to może taki plan tygodniowy z zajęciami na dany dzień np. matematyczne, przyrodnicze, plastyczne itp.?

    • Karolina pisze:

      Dziękuję. Learning story to jest raczej ogólnym opisem dnia i tego w co dzieci się bawiły i czego się uczyły. Learning story pisany jest przez nauczycieli pod koniec dnia. Mam nadzieję, że odpowiedziałam na pytanie 🙂

  • Leszek pisze:

    Wnuczek (2lata 2 miesiące) uczęszcza do żłobka,
    kwoty jak wskazałaś ale z obniżką rządową (małżeństwo pol/austr.)
    Wnuk świetnie się rozwija i uspołecznia – i team leader wskazał,
    ze jest intuicyjnie dwujęzyczny (np. nazywa zabawki po austr. i polsku.
    Pozdrawiam

  • Anonim pisze:

    Hejka.mam już dorosłe dzieci.ale przeczytałam jednym tchem. Zawsze mnie ciekawi życie w obcym kraju.

  • Ja pisze:

    1. Czy dziecko zazwyczaj uczy sie czegokolwiek, ma jakiekolwiek lekcje, rozmowy, poszerzajace wiedze o swiecie czy tylko sie bawi w trakcie ogolnorozwojowych activities?
    2. Czy dziecku poswieca sie indywidualna uwage czy tylko wypuszcza na podworko?
    3. Czy dziecku wszystko wolno czy nauczycielom zdarza sie powiedziec „nie” gdy dziecko zle sie zachowuje?
    Bylam w kilku childcare w qld, nie wiem czy to co widzialam wynika z ich systemu czy po prostu nie bylam w miejscach gdzie dba sie o dzieci. Mam obraz tego co bylo w Polsce 30 lat temu. Czyli uczylismy sie, bawilismy, dzien mial wyrazna strukture, nauczycielki moze i olewaly, ale jak ktos cos zle zrobil reagowaly, krzyczaly albo dawaly do kata. Mowily rodzicom o zlych zachowaniach. Tutaj mam wrazenie, ze wiele rzeczy sie tuszuje, nauczyciele tez olewaja, nie mowia o zlych zachowaniach dziecka, kwieciscie opisuja jakie to niby dziecko ma korzysci z dzisiejszego dnia, a nic szczegolnego tak na prawde nie zostalo mu zapewnione. 5 latek nawet liter nie rozrozni, jest tylko nacisk na sport, nie ucza jezykow obcych. Taka przechowalnia raczej. No chyba, ze to taki obecny trend i moda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • autor

  • Od lat marzyłam o podróży do Australii i od jakiegoś czasu spełniam moje marzenie.
    Zapraszam do wspólnej podróży po Australii i innych zakątków świata, które udało mi się odwiedzić.
    Udanego podróżowania!

  • Tematyka

  • Australia i Świat

  • Najczęściej komentowane

  • Najpopularniejsze posty