Citizenship test – test na obywatela Australii

3

Przed uzyskaniem australijskiego obywatelstwa trzeba zdać test. Z tekstu dowiecie się jak wygląda test na obywatela Australii, tzw. citizenship test oraz w jaki sposób przebiega.

W lutym 2016 roku zdałam test na obywatela Australii. Aplikację złożyłam w internecie po założeniu konta na ImmiAccount. Podstawowym warunkiem było przebywanie w Australii od co najmniej 4 lat (może być z przerwami) oraz byciem permanent resident (stałym rezydentem) przez przynajmniej rok. Okres 4 lat liczy się od pierwszego przylotu do Australii, nawet na wakacje. Można skorzystać ze specjalnego kalkulatora na stronie rządu. Wystarczy wpisać wszystkie daty przylotów i odlotów do Australii z pieczątek z paszportu.  Nie zawsze wstawali mi pieczątki przez co nie byłam pewna niektórych dat i musiałam wielokrotnie wpisywać dane do kalkulatora. Łatwiej i szybciej jest zadzwonić do Urząd Imigracji Australii (Department of Immigration and Border Protection). Urzędnicy bez problemu wskażą kiedy będziemy kwalifikowali się do złożenia aplikacji.

Jak dostarczyć dokumenty?

Jestem zwolenniczką składania aplikacji online, ale można też dokumenty wysyłać pocztą. Wymagane dokumenty muszą być podpisane przez notariusza. UWAGA – Urząd nie przyjmuje oryginałów, trzeba dostarczać kopie. Dostarczonych dokumentów nie dostaniemy z powrotem.

W Australii notariusz (Justice of Peace – JP) poświadcza dokumenty za darmo. Aby znaleźć JP wystarczy wejść tu. Trzeba pamiętać, że polskie dokumenty wymagają tłumaczenia. W Australii muszą być tłumaczone przez tłumaczy NAATI – National Accreditation Authority of Translators and Interpreters. Dokumenty tłumaczone w Polsce przez tłumaczy przysięgłych również będą akceptowane.

Radzę przygotować więcej dokumentów niż wymagają. Np. przy zmianie nazwiska trzeba dostarczyć akt małżeństwa ze zmianą nazwiska. Ja dodatkowo przyniosłam inne dokumenty potwierdzające tę zmianę.

Tydzień po złożeniu aplikacji otrzymałam maila z datą testu. Przy składaniu aplikacji wybieramy miasto, w którym chcemy zdać test. Ja wybrałam Brisbane.

Jak wygląda test?

Przez rozpoczęciem testu urzędnik musiał zweryfikować moją tożsamość i wiarygodność wszystkich złożonych przeze mnie dokumentów. Na rozmowę trzeba przynieść oryginalne dokumenty. Ja nie przyniosłam polskiego aktu urodzenia, które okazało się konieczne. Na szczęście mąż był tego dnia w domu i dowiózł. Nie musiałam czekać na inny dzień, urzędniczka przyjęła innego klienta i prosiła, żebym do niej podeszła jak dostanę mój akt urodzenia.

Jak już zweryfikowała moje dane, przydzieliła mi komputer, na którym miałam zdać test. Na ukończenie testu (20 pytań) miałam 45 minut. Skończyłam w niecałe 5 minut z maksymalnym wynikiem. Wszystkie pytania były wielokrotnego wyboru (a,b,c).

Oto niektóre pytania:

Stolica Australii  – Canberra

Jakie kolory są na fladze Torres Strait Islanders – zielony, niebieski, biały, czarny

Liczba ludności – 23 miliony

Nazwa hymnu – Advance Australia Fair

Kto pilnuje porządku w państwie – policja

Kiedy obchodzony jest Australia Day – 26 styczeń

W którym roku powstała federacja – 1901

Co Australijczycy świętują 25 kwietnia – rocznica lądowania australijskich i nowozelandzkich oddziałów (ANZAC) na półwyspie Gallipoli, Turcji

Niektóre pytania dotyczyły również wolności słowa,  religii, ustroju politycznego, praw i obowiązków Australijczyków. Zapraszam na test próbny, który można znaleźć tu. Test opiera się na Our Common Bond, które jest dostępne tu. Wiadomości są ciekawe i łatwo się czyta. Ja przeczytałam książeczkę jeden raz. Informacje łatwo zostają w pamięci.

Od razu po zakończeniu testu dostajemy wynik. Wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na 15 pytań (75%). Kolejnym krokiem jest czekanie na list z Canberry z datą naszej ceremonii, na której będziemy składać przysięgę i oficjalnie zostaniemy obywatelem Australii. Na zawiadomienie o dacie ceremonii czeka się od 2 do 4 tygodni. Na ceromonię czeka się około 6 miesięcy.

Kto spróbuje zrobić test próbny? Powodzenia!

Rząd australijski dość często zmienia zasady dotyczące zdobywania wiz, dlatego proszę odwoływać się do strony  www.border.gov.au po aktualne informacje. Wnioski rozpatrywane są osobno.

O czymś zapomniałam? Jeśli masz jakieś dodatkowe informacje, podziel się. Jeśli szukasz odpowiedzi na inne pytania napisz je w komentarzu i chętnie na nie odpowiem.

 

 

 

3

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Komentarze do “Citizenship test – test na obywatela Australii”

  • Joanna pisze:

    jeszcze raz gratulacje!!!! ja z tych 5 przykładowych pytań miałam 1 błąd 🙂

  • bart pisze:

    Po jakim czasie od zdania egzaminu, odbywas sie ceremonia? Rzeczywiscie trwa to kilka miesiecy?

    • Karolina pisze:

      Po zdaniu egzaminu czeka się od 2 do 4 tygodni na zawiadomienie o ceremoni. Podobno czeka się około 6 miesięcy. Ja zdałam egzamin marca i jeszcze nie mam wyznaczonej daty ceremonii.

  • Teresa pisze:

    Czy test obowiązuje wszystkich ludzi bez względu na wiek ? Staruszków też?

  • Anonim pisze:

    Zlozylam dokumenty poczta w pazdzierniku , dzis jest 19 styczen i nic cisza zadnego terminu na testy ? Czy powinnam sie gdzies dowiedziec ?

    • Karolina pisze:

      Myślę, że możesz zadzwonić do urzędu chociaż ja już nie pamiętam czy oni udzielają informacji na temat dat. Ponoć na termin czeka się około 6 miesięcy więc ja bym się nie stresowała ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • autor

  • Od lat marzyłam o podróży do Australii i od jakiegoś czasu spełniam moje marzenie.
    Zapraszam do wspólnej podróży po Australii i innych zakątków świata, które udało mi się odwiedzić.
    Udanego podróżowania!

  • Tematyka

  • Australia i Świat

  • Najczęściej komentowane

  • Najpopularniejsze posty