Rozmawiając z Australijczykami, dowiedziałam się, że wielu z nich ma bardzo interesujące pochodzenie. Postanowiłam przeprowadzić małe badanie, aby sprawdzić pochodzenie Australijczyków, z którymi pracuję.
Pierwszymi mieszkańcami byli oczywiście Aborygeni, tzw. Indigenous people of Australia. Aborygeni zamieszkują Australię od około 40-60 tysięcy lat. Pierwsi Europejczycy trafili do Australii wiele lat później. Byli nimi skazańcy z Wielkiej Brytanii.
Australia jest jednym z najbardziej wielokulturowych krajów na świecie. Duży procent Australijczyków ma w sobie korzenie innego kraju. Każdy Australijczyk nosi w sobie ciekawą historię i pochodzenie. Jeden z kolegów żartuje, że jego przodkowie to po prostu skazańcy z Anglii. Wiele razy doszukiwał się swojego pochodzenia i wszystko na to wskazuje.
Pochodzenie Australijczyków
Dzisiejsza Australia jest domem dla 25 milionów ludzi z całego świata. 67% obywateli urodziło się Australii. Sydney ma najwyższy procent mieszkańców urodzonych za granicą. Największy procent obcokrajowców mieszkających w Australii stanowią obywatele: Anglii, Nowej Zelandii, Chin, Indii i Filipin. W Australii mieszka około 52 tysiący Polaków urodzonych w Polsce. Najwięcej Polaków mieszka w Melbourne w stanie Wiktoria.
Mieszkańcy Australii posługują się ponad 300 językami. Około 73% używa tylko języka angielskiego. Liczba Australijczyków, którzy mówią w domu tylko po angielsku spada od przynajmniej 2001 roku. Tasmania ma najwyższy wskaźnik osób mówiących tylko po angielsku w domu aż 88%. Terytorium Północne ma najniższy wskaźnik – 58%. Dane wskazują, że coraz więcej osób mieszkających w Australii włada dwoma językami. Często używane języki w australijskich domach to: mandaryński, arabski, wietnamski, kantoński, włoski oraz grecki. 48 tysięcy osób w Australii używa języka polskiego w domu.
Wszystkie dane są zaciągnięte ze spisu ludności (Census), który został przeprowadzony w 2016 roku.
Bardzo zaciekawiły mnie te dane, dlatego postanowiłam sprawdzić pochodzenie Australijczyków z mojej pracy. Chciałam dowiedzieć się, skąd pochodzą moi koledzy i koleżanki. Oto wyniki mojego badania:
W badaniu wzięło udział 15 osób – wszystkie urodzone w Australii:
7 osób odpowiedziało, że obydwoje rodzice urodzili się w Australii. Mama jednej dziewczyny ma pochodzenie Aborygeńskie
5 osób odpowiedziało, że jeden z rodziców urodził się poza granicami Australii. Kraje wymienione to: Anglia, Szwajcaria, Filipiny, Irlandia oraz Holandia.
3 osoby odpowiedziały, że obydwoje rodzice urodzili się poza granicami Australii. Tymi krajami były: Filipiny, Rosja i Anglia.
Z 7 osób, których obydwoje rodzice urodzili się w Australii tylko 2 powiedziały, że wszyscy dziadkowie również tu się urodzili.
4 osoby powiedziały, że przynajmniej jeden z dziadków urodził się poza Australią (Włochy, Niemcy, Irlandia, Anglia). Jedna osoba powiedziała, że wszystkie babcie i dziadkowie urodzili się zagranicą (Chiny i Filipiny).
Przed Wami zdjęcia sześciu Australijczyków. Każdy z nich ma inne korzenie i pochodzenie. Czy tak wyobrażaliście sobie ‘typowych’ Australijczyków? Zgadniecie jakiego są pochodzenia?
Jakbym zapytała moich kolegów o ich pradziadków to liczba ‘prawdziwych’ Australijczyków pewnie by bardziej zmalała. Myślę, że coraz więcej osób wskazywałoby na Anglię lub Irlandię jako kraje, z których pochodzą ich przodkowie. A może gałęzie ich drzewa genealogicznego zaprowadziłyby ich do Aborygenów? Bo przecież rdzennymi mieszkańcami Australii od wielu lat są Aborygeni.
Spodobał Ci się artykuł? Dlaczego?
7Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina
Spodobał mi się artykuł, ale za krótki zdecydowanie 😉
Dziękuję, nie chciałam zanudzać dlatego tak krótko 🙂
Uwielbiam Twojego bloga! 🙂
Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła zobaczyć ten kraj z bliska, jak narazie poznaję go przez Ciebie 🙂
Pozdrawiam! 🙂
Dziękuję! Bardzo lubię takie motywujące komentarze.
bardzo ciekawe, w sumie obstawiałbym, że więcej będzie osób z Anglii 🙂
I tak dużo 🙂
Czuję niedosyt! Może pokusisz się o jakieś dłuższe rozmowy? Za każdą z tych osób czai się pewnie jakaś niesamowita historia ❤
Super, że się podoba! Chyba pokuszę się bo temat ma wzięcie 😉
Ciekawy wynik tego sondażu. Myślę, że wyszedłby podobny, gdyby zapytać Warszawiaków o ich pochodzenie. Ilość języków, która jest w użyciu w Australii też mnie zaskoczyła. A jak to jest w Polsce? Też czuję niedosyt. Chętnie przeczytałabym historie tych ludzi 🙂
Dzięki. W jakim sensie podobny wynik? Że wielu warszawiaków pochodzi z Anglii i Iralandii? 🙂 Sama jestem ciekawa ilu języków używa się w Polsce.
Wczoraj rozmawiałam z kolegą – okazało się, że od 3 lat mieszka w Australii i zaczeliśmy gadać i jestem pod wrażeniem ilu „naszych” tam jest. Niezły miszmasz
Ja co chwilę spotykam się z polskim nazwiskiem, ale okazuje się, że to kolejne pokolenie i niekoniecznie mają kontakt z polskością.
I ja czuję niedosyt! Spodziewałam się historii tych ludzi niczym wywiadu z nimi. Karolina, koniecznie jakiś reportaż !!!!
Gratuluję 🙂 tak btw tu ..bardzo oficjalnie i trzymam kciuki 😉
Dziękuję. Skoro tak się podoba to rzeczywiście może napiszę trochę więcej 🙂
lubie poczytac o innych krajach narodach kulturach. polacy sa wszedzie. i tu mam refleksje. gdyby nasza historia byla chociaz troche inna mielibysmy wplyw na swiat napewno wiekszy.
bardzo interesujace ;a moze wiecej o potomkach Polakow
Bardzo ciekawy i interesujący materiał. Karolino, pracuj, pracuj i zaciekawiaj ludzi na całym świecie tematem dotyczącym Australii. W dawnych czasach interesującym i pożądanym krajem była Ameryka, obecnie wielu ludzi zaciekawia, Australia, często nieosiągalna dla wielu ludzi a dlaczego, też możesz napisać o ostrych przepisach dla cudzoziemców, którzy przekraczają granice tego kraju.
Dziękuję bardzo 😊