Dziś przestawiam Wam Julię z Ukrainy. Zaznaczam, że Julia sama pisała odpowiedzi do pytań po polsku! Ale zaznaczyła, że język polski jest trudny do zrozumienia.
1. Dlaczego przyjechałaś do Polski?
Do Polski przyjechałam 5 lat temu na studia. Chciałam wyjechać za granicę i trafiłam na okazję studiowania w Opolu. Trzy lata poźniej przeprowadziłam się do Krakowa.
2. Jak długo mieszkasz w Polsce?
Prawie 5 lat.
3. Gdzie i kiedy nauczyłaś się tak pięknie mówić po polsku?
Kiedy przyjechałam tutaj na studia, nie mówiłam po polsku w ogóle, a wszystkie zajęcia były po polsku, wiec w trakcie studiów musiałam sie szybko nauczyć języka, żeby zaliczyć sesje 🙂 . W sumie, nie było aż tak źle, ale muszę przyznać, że spędziłam niejedną noc ze słownikiem i tłumaczeniem każdego słówka z kserówek.
4. Jakie jest Twoje ulubione miejsce w Polsce?
5. Co Ci się najbardziej podoba w Polsce?
Architektura, świąteczne tradycje, kultura.
6. Czy spróbowałaś polskiego jedzenia? Jeśli tak, co Ci smakowało a co nie.
Strasznie lubię polskie surówki. Nie wiem, czemu, ale jak dla mnie i wielu moich znajomych smakują ekstra. Lubię również skoczyć czasami do piekarni na pączka oraz kremówkę. Jeżeli ktoś przyjeżdża do Polski, to we wszystkich przewodnikach musi być napisane, że żurek to must have! 😉 (trzeba spróbować)
7. Co Ci się w ogóle nie podobało podczas wizyty w Polsce?
Zachowanie się ludzi pod wpływem alkoholu (wiem, że ludzie piją alkohol wszędzie, ale Polacy czasami bardzo agresywnie się zachowują). Nie lubię również, że podczas świąt wszystko jest zamknięte.
8. Jacy, według Ciebie są Polacy?
Z jednej strony, Polacy są dla mnie bardzo podobni do Ukraińców – mamy dużo wspólnego, ale jednocześnie jesteśmy zupełnie inni. To mi się najbardziej podoba. Czuję się komfortowo w Polsce, ale z innej strony mogę zauważyć różnicę w mentalności. To sprawia, że będąc zw Polsce czuję się niby w domu.
9. Czy poleciłabyś Polskę swojej rodzinie i znajomym jako miejsce na wakacje?
Jak najbardziej! Polska jest pięnym krajem do podróżowania! Polacy są bardzo gościnni. Oprócz tego, turystów często zaskakuje fakt, że większość Polaków dobrze radzi sobie z językiem angielskim, więc zawsze można się dogadać.
10Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina