Australijskie ZOO

20

Australia jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym ze względu na wyjątkowe położenie oraz różnorodność flory i fauny. Antypody kuszą swoją wspaniałą przyrodą, która powstała w wyniku położenia geograficznego oraz klimatu. W Australii występuje wiele gatunków zwierząt, których nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie. Bardzo duży procent gatunków ssaków, płazów, gadów oraz ptaków zamieszkujących Australię zaliczanych jest do endemitów.

W tekście poniżej dowiesz się więcej o niektórych zwierzętach, ptakach, gadach i płazach, które możesz spotkać  podczas podróży w Australii:

Kuoka (Quokka)

Gatunek ssaka z rodziny kangurowatych, które występują w Australii Zachodniej, w szczególności na wyspie Rottnest. Kuoki zostały uznane za najbardziej uśmiechnięte zwierzaki na świecie. Turyści robią twz. selfie z kuokami, na których zwierzęta wyglądają jakby się uśmiechały.

Wieloryb (Whale)

Wieloryby są największymi zwierzętami na ziemi. Żywią się planktonem i małymi skorupiakami. Wędrówkę tych olbrzymich ssaków z zimnych wód Antarktydy można oglądać również w Australii. Więcej o wielorybach i ich występowaniu w Australii przeczytasz klikając tu.

Pingwin (Penguin)

Małe granatowo- białe pingwiny można zobaczyć na Phillip Island, przy molo w St Kilda w Melbourne oraz na Tasmanii. Pingwiny ważą do 1 kilograma a ich średnia wysokość to około 30 centymetrów.

Krokodyl (Crocodile)

W Australii występują dwa rodzaje krokodyli: słodkowodny oraz słonowodny. Te pierwsze nazywane są w Australii freshies i uważane są za stosunkowo niegroźne dla człowieka, co nie znaczy, że możemy się do nich zbliżać. Zamieszkują przede wszystkim bagna, rzeki i zatoki. Ich długość sięga około 3 metrów (samce). To tych większych krokodyli, tzw. salties trzeba unikać jak ognia. Krokodyle słonowodne są uważane za największe gady na świecie. Ich długość (samce) sięga często 5-7 metrów, a masa do 1000 kilogramów! Krokodyle można spotkać w Australii północnej. Koniecznie trzeba przestrzegać znaków, które informują o występowaniu krokodyli.

Kolczatka (Echidna)

Kolczatka jest dość mała i z wyglądu przypomina jeża. Kolczaka ma czarne ubarwienie i pokryta jest jasnymi kolcami. Charakteryzuje ją długi ryjek oraz język, którego długość sięga nawet do 18 centymetrów. Koniec języka jest pokryty lepką śliną, dzięki której łatwo jest łapać pożywienie.

Wielbłąd (Camel)

Ciekawostka – w Australii mieszka największe stado wielbłądów na świecie. Wielbłądy sprowadzono do Australii w XIX wieku z między innymi Afganistanu i Indii. Wielbłądy sprowadzono jako zwierzęta pociągowe. Gdy do Australii sprowadzono maszyny, zwierzęta okazały się zbędne i wypuszczono je na wolność. Statystyki wskazują, że w australijskim buszu żyje około 750 tysięcy wielbładów i ta liczba ciągle wzrasta, gdyż wielbłądy rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Wielbłądy stanowią duży problem w Australii, ponieważ niszczą ogrodzenia, farmy i zużywają ogromne ilości wody, która jest bardzo cenna w australijskim Outbacku.

Opos (Possum)

Mały torbacz, z wyglądu przypomina dużego szczura. Ich długość waha się od 32 do 58 centymetrów, ogon od 24 do 40 centymetrów a waga od 1 do 4.5 kilogramów. Oposy są niegroźne, ale uważane są za szkodniki, gdyż często można znaleźć je w śmietnikach, dachach czy tarasach szukających jedzenia przez co robią bałagan.

Kangur (Kangaroo)

Torbaczy z rodziny kangurowatych w Australii jest wiele gatunków. Najbardziej znane to kangur olbrzymi, kangur rudy (największy z torbaczy) i kangur szary. Kangury mają małe głowy, duże uszy, krótkie przednie łapy oraz długie i umięśnione tylnie kończyny, które pomagają w skakaniu. Ogon kangura jest bardzo ważny, gdyż pomaga w utrzymaniu równowagi przy bieganiu i staniu. Samce są z reguły większe od samic. Kangury mają bardzo dobrze rozwinięty słuch, węch oraz wzrok. Poza miastem trzeba uważać prowadząc samochód po zmroku, ponieważ kangury widząc jasne światło potrafią wbiec prosto pod koła. Mniejszy rodzaj kangurów to walabie, które również bardzo często są spotykane w Australii.

Mały kangur po urodzeniu ma zaledwie 2 centymetry i przez około 10 miesięcy żyje w torbie matki, gdzie żywi się mlekiem.

Wombat (wombat)

Wombat to średniej wielkości torbacz przypominający borsuka lub ogromnego chomika. Wombaty mają jednolitą sierść i mały ogonek. Długość ich ciała wynosi do około 1 metra, natomiast masa do 40 kilogramów. Wombaty mają silne kończyny przednie, dzięki którym kopią nory, które służą za schronienie. Wombaty żywią się przede wszystkim trawą. Wombaty robią kupy w kształcie sześcianu.

Żółw (Turtle)

W Australii występuje aż 6 gatunków żółwi morskich i ponad 20 gatunków żółwi słodkowodnych.

Jaszczurka (Lizard)

W Australii występuje 5 rodzin jaszczurek:

  • gekony – małe jaszczurki, które często można znaleźć w domach. Żywią się pająkami i innymi owadami. Wiele gatunków ma przylgi pod palcami, które umożliwiają chodzenie po sufitach, ścianach i szybach
  • scynki – największa rodzina jaszczurek australijskich
  • agamy – mają dobrze rozwinięte kończyny i długi ogon
  • warany – jeden z największych gatunków jaszczurek na świecie. Długość warana olbrzymiego może dojść do 2 metrów.. Często spotykane są tam, gdzie jest jedzenie. Uwaga! Niektóre potrafią wspinać się po drzewach
  • płatonogi – wyglądem przypominają węże, ponieważ mają małe nogi lub nie mają ich wcale

Wąż (Snake)

Australię zamieszkuje ponad 170 rodzajów węży. Niektóre z najbardziej jadowitych węży na świecie można spotkać właśnie w Australii. Należą do nich: tajpan australijski, tajpan pustynny, wąż tygrysi, red-bellied black snake lub eastern brown snake.

Dobra wiadomość – węże nie widzą nas, ludzi jako pokarm i nie atakują każdego człowieka, który stanie im na drodze. Jeśli wybieracie się do buszu lub terenu pokrytego trawą, pamiętajcie o wysokich butach. Jeśli znajdziecie węża w domu (co mi się zdarzyło) koniecznie wzywajcie pomoc specjalistów, nie próbujcie usunąć węża samemu.

Koala (Koala)

Koala to gatunek torbacza, który wcale nie jest miśkiem. Koala to krewny wombata a nie miśka bądź niedźwiedzia. Koale charekteryzują puszyste uszy, duży nos i brak ogonka. Długość ich ciała waha się między 60 – 85 cm, natomiast waga dochodzi do 15 kg. Koale można znaleźć na gałęziach drzew eukaliptusowych, których liśćmi się żywią. Koale to śpiochy, potrafią drzemać do 22 godzin dziennie.

Ptaki w Australii

Australia jest domem dla wielu ptaków, których nie spotkamy nigdzie indziej. Po informacje na temat ptaków w Australii zapraszam tu.

Które z wyżej wymienionych zwierząt lub ptaków najbardziej Wam się podobają? Może mieliście okazję zobaczyć jakieś na żywo?

20

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Zostaw komentarz

  • subskrybuj  • Najczęściej komentowane