Co warto zobaczyć w Nowym Jorku

19

Najbardziej zaludnione miasto w Stanach Zjednoczonych oraz kolebka biznesu, rozrywki, sztuki, mody oraz kultury. Nowy Jork leży nad Atlantykiem, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Nowy Jork, zwany też Big Apple, nie może się nudzić. Spacerując po mieście z pewnością rozpoznamy symbole miasta zname z filmów. Miasto jest ogromne i oferuje wiele atrakcji. Nie bez przyczyny Nowy Jork nazywany jest miastem, które ciągle pędzi do przodu i nigdy nie śpi. Manhattan to oaza wieżowców, zaraz po Hong Kongu jest tam najwięcej drapaczy chmur. Miejsca na Manhattanie jest coraz mniej więc budynki pną się w górę. Patrząc na miasto z góry można odnieść wrażenie, że Nowy Jork to zakorkowana betonowa dżungla, jednak jak przyjrzymy się bliżej znajdziemy zieleń i spokój. Nowy Jork skradł moje serce w 2005 roku i nic nie zmieniło się po wizycie w 2017 roku. Nowy Jork po prostu przyciąga jak magnes.

Kilka na pomysłów spędzenie czasu w Nowym Jorku:

Grand Central Station – chyba jeden z najczęściej odwiedzanych dworców kolejowych na świecie. Dworzec, który znajduje się przy 42nd Street i Park Avenue liczy aż 44 perony. Dworzec pełni również funkcję centrum handlowego i miejsca spotkań. Grand Central Station jest miejscem, w którym kręcone są sceny do wielu hollywoodzkich hitów.

Roosevelt Island tram – krótki przejazd wagonikiem z Manhattanu na wyspę Roosevelt. Stacja na Manhattanie, z której odjeżdza tramwaj znaduje się na 2nd Avenue między 59th and 60th ulicą. Świetne widoki na miasto gwarantowane. Przejazd kosztuje kilka dolarów.

5th Avenue – uważana za ulicę ze świetnymi (oraz drogimi) sklepami. Warto pospacerować po ulicach Nowego Jorku, aby poczuć klimat miasta. Polecam zatrzymać się przy ulicznych budkach z jedzeniem na hot dog’a pretzla lub pączka z kawą (cena około $2-3).

Central park – oaza zieleni i spokoju w środku miasta. Central park jest najczęściej odwiedzanym parkiem w Stanach Zjednoczonych, przez mieszkańców i turystów. Każdy przychodzi tu odpocząć od wielkiego miasta i uprawiać sporty. Park zajmuje około 340 hektarów, więc każdy znajdzie kawałek parku dla siebie.

Times Square – wiecznie zatłoczone skrzyżowanie otoczone niezliczoną ilością reklam świetlnych oraz sklepów. Niedaleko znajduje się Broadway oraz Rockefeller Centre, przy którym zimą otwarte jest lodowisko.

Wall street – ulica w dzielnicy biznesowej, przy której znajduje się Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych oraz słynny byk, do którego chyba zawsze są kolejki.

Empire State building – ikona Nowego Jorku, a nawet Stanów Zjednoczonych. Empire State building to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców w sercu Nowego Jorku. Wysokość budynku z anteną wynosi 443.2 metrów. W wieżowcu są dwie platformy widokowe: na 102 piętrze (ostatnie piętro) i 86 piętrze.

Brooklyn – znajduje się zaledwie jedną stację metra od dzielnicy biznesowej. Mówi się, że Brooklyn jest dzielnicą mieszkaniową lub sypialnią, bo dużo osób, które pracują na Manhattanie, mieszkają właśnie w Brooklyn. Warto wybrać się do DUMBO na Washington street po widoki na Empire State Building otoczonego szkieletem Manhattan Bridge.

Brooklyn Heights Promenade – półkilometrowa promenada, której rozciąga się piękny widok na Manhattan i Brooklyn Bridge – słynny most łączący Brooklyn z Manhattanem. Idelane miejsce na spacery.

Williamsburg – hipsterska dzielnica w Brooklyn pełna alternatywnej sztuki ulicznej, murali i knajp. Obecnie jedna z najmodniejszych dzielnic w mieście.

Statten Island ferry – Darmowy prom na wyspę Statten, z którego można oglądać Statuę Wolności i Dolny Manhattan. Terminal znajduje się na 4 Whitehall street.

World Trade Center Memorial – dwa baseny z fontannami, na których wypisane są imiona 2977 osób, które zginęły w zamachach z 9 września 2011 roku. Obok znajduje się muzeum poświęcone tej tragedii oraz nowo wybudowany wieżowiec One World Trade Centre.

Subway – czyli nowojorskie metro. Warto się nim poruszać, aby unikać korków. Cena przjazdu $2.75 lub $3 jeśli bilet kupiony jest z maszyny. Uwaga na szczury… 🙂

Nowego Jorku nie da się zwiedzić w kilka dni. To cudowne miasto kryje w sobie pełno miejsc; wymienione atrakcje i miejsca są tylko namiastką tego, co można zobaczyć w Nowym Jorku.

Z chęcią dowiem się co jeszcze polecacie zobaczyć w Nowym Jorku. 

19

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Komentarze do “Co warto zobaczyć w Nowym Jorku”

Zostaw komentarz

  • subskrybuj  • Najczęściej komentowane