Wiza partnerska do Australii

5

Partner visa subclass 820 i 801

Basia, która w 2016 roku aplikowała o wizę partnerską pisze: “Wiza partnerska nie jest drogą na skróty i może okazać się oceanem papierologii. Sama idea jest prosta – jeśli Twoja druga połówka jest rezydentem lub obywatelem Australii oraz powodem, dla którego szukasz szczęścia w krainie kangurów – działaj!”.

Basia opowiada, w jaki sposób aplikowała o wyżej wymienioną wizę i jakie dokumenty są wymagane.

Co umożliwia wiza partnerska?

Wiza umożliwia życie, pracę, studia (nie można dostać pożyczki od rządu) oraz dostęp do opieki zdrowotnej w Australii osobom, których partnerzy są obywatelami lub rezydentami Australii. Do aplikacji trzeba załączyć dokumenty, które potwierdzą obywatelstwo lub status rezydenta ‘sponsora’, czyli australijskiego partnera.

Partner, czyli: małżonek lub małżonka; narzeczony/ narzeczona; osoby będące w związku przez co najmniej 12 miesięcy

Wymagane dokumenty:

Wszystkie dokumenty muszą być potwierdzone notarialnie oraz przetłumaczone na język angielski. Dokumenty tłumaczone w Australii muszą być tłumaczone przez akredytowanych tłumaczy (National Accreditation Authority for Translators and Interpreters)

Dokumenty osobiste:

Kopie paszportu – te ze zdjęciem oraz danymi personalnymi

2 zdjęcia paszportowe, każdej z osób aplikujących o wizę (rozmiar 45 mm x 35 mm). Należy napisać imię i nazwisko na tyle zdjęcia

Akt urodzenia

Dowód osobisty jeśli aplikant posiada (w Australii nie ma dowód osobistych)

Kopia dokumentu potwierdzającego zmianę nazwiska (dotyczy każdego z aplikacji)

Dokumenty dotyczące związku:

Dokument potwierdzający rejestracje związku (akt małżeństwa lub relationship registration certificate)

Potwierdzenie, że związek trwa od conajmniej 12 miesięcy

W przypadku zakończenia poprzednich związków trzeba złożyć dokumenty potwierdzające to (na przykład sepracja, rozwód itp.)

Zaświadczenie o niekaralności z krajów, w którym osoba aplikująca przebywała dłużej niż 12 miesięcy (dotyczy ostatnich 10 lat lub od 16 roku życia). Aplikację, aby otrzymać zaświadczenie o niekaralności w Australii można znaleźć tu.

Badania zdrowotne (urzędnik prosi o ich wykonanie)

Dokumenty potwierdzające związek:

Historia związku; informacje na temat miejsca i okoliczności w jakich się poznaliście, w jaki sposób znajomość zamieniła się w związek, jak wspieracie się finansowo i emocjonalnie, plany na przyszłość, okres rozłąki i w jaki sposób związek kontynuujecie związek na odległość

Do aplikacji trzeba załączyć poniższe formy:

Forma 47SP Application for migration to Australia by a partner

Forma 40SP Sponsorship for a partner to migrate to Australia

Forma 888 Statutory declaration by a supporting witness in relation to a Partner or Prospective Marriage visa application – zaświadczenia wypełnione przez dwie osoby, które potwierdzą związek. Osoby te muszą mieć ponad 18 lat, znać aplikantów oraz być obywatelem lub rezydentem Australii

Dowody, że para wspiera się finansowo (na przykład wspólne konto bankowe, rachunki, opłaty za mieszkanie)

Dowody, że para dzieli się obowiązkami domowymi (dokument potwierdzający, że para mieszka razem, listy lub rachunki potwierdzające wspólny adres)

Dowody potwierdzające, że związek jest prawdziwy oraz dowód na to, że rodzina i znajomi o nim wiedzą (wspólne zdjęcia, bilety ze wspólnych wyjazdów, listy, kartki, kopie rozmów, zaproszenia)

Dowody potwierdzające Wasze zaangażowanie (na przykład korespondencja, znajomość partnera, która może być sprawdzona podczas rozmów z urzędnikiem, imię partnera na testamencie)

Aktualny czas czekania na wizę to 12 – 18 miesięcy.

UWAGA! Istotne jest, aby dostarczyć jak najwięcej dowodów potwierdzających związek. Niedostarczenie wymaganych dokumentów może przedłużyć okres czekania na wizę.

W momencie składania aplikacji trzeba przebywać w Australii. Aplikację można składać online przez założenie konta ImmiAccount, pocztą lub osobiście. Biura znajdują się w Sydney, Melbourne, Brisbane oraz Perth.

Jaki jest koszt wizy partnerskiej?

Koszt wizy w przybliżeniu (12 styczeń 2017):

Wiza ≈ $6865

Egzamin medyczny ≈ $350

Tłumacz (w Australii) ≈ $60/ strona

Koszty dodatkowe ≈ zaświadczenie o niekaralności, zdjęcia, kopie itp. – $200

Koszt wizy i wymagane dokumenty mogą być zmienione dlatego po aktualne informacje zapraszam na oficjalną stronę.

Wiza partnerska subclass 820 i 801, jak każda wiza do Australii, wymaga cierpliwości, wielu dokumentów i godzin poświęconych na przygotowanie papierów. Proces składania dokumentów może okazać się żmudny, ale każdy aplikujący robi to, aby móc przeprowadzić się do Australii do ukochanej osoby. Życzę powodzenia i dużo cierpliwości 🙂

Jeśli aplikowaliście o wizę partnerską do Australii i macie wskazówki, podzielcie się Waszymi doświadczeniami. Może komuś się przydadzą.

5

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Komentarze do “Wiza partnerska do Australii”

  • Romek says:

    Dzięki Karolina za ten wpis. Powiedz proszę, czy mogłabyś opisać w jaki najprostszy sposób można starać się o stały pobyt w Australii po ukończonym college’u na wizie studenckiej. Wybieram się w przyszłym roku do Australii, chcę skończyć college i marzy mi się pozostać w AU na stałe. Z góry dzięki.

    • Karolina says:

      Hej Romek, niestety nie wiem, jak Ci pomóc. Może warto starać się o wizę sponsorowaną przez pracodawcę? Chyba, że chcesz przedłużyć studia i po jakimś czasie złożyć wniosek o PR (stałego rezydenta), ale niestety nie wiem, jakie są warunki. Zerknij na https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1 może tu znajdziesz jakieś informacje. Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

  • subskrybuj  • Najczęściej komentowane