Pogoda w Australii

5

Pogoda w Australii jest bardzo zróżnicowana ze względu na wielkość i położenie kraju w zasięgu trzech stref klimatycznych: podrównikowej, zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Położenie Australii na półkuli południowej oznacza, że pory roku są odwrotne niż w Europie. Styczeń w Australii jest najcieplejszym miesiącem, a lipiec najzimniejszym.

Pory roku w Australii:

WIOSNA – wrzesień – listopad

LATO – grudzień – luty

JESIEŃ – marzec – maj

ZIMA – czerwiec – sierpień

Pory roku znacznie różnią się pomiędzy szczególnymi częściami kraju.

Adelajda – Opisuje Kasia z Kasia w Krainie Kangurów

W Adelajdzie występują 4 pory roku, jak w Polsce. Wiosną jest ciepło ok. 25 stopni Celcjusza , w powietrzu czuć zapach kwitnących kwiatów na drzewach, a trawa ma piękny zielony kolor. Lato w Południowej Australii jest bardzo suche. Temperatury dochodzą do 40 czasami nawet do 45 stopni Celcjusza. Jest wielka susza, wszystkie rośliny, które były zielone wiosną schną z powodu braku deszczu i wysokich temperatur. Na plażę lepiej wyjść o 7 rano bo około 10 juz słońce może spalić. Niestety co roku podczas lata występują pożary w lasach z powodu suszy, przez co ginie wiele zwierząt. Temperatury jesienią podobne są do wiosny. Liście zmieniają kolor na czerwono żółty więc przypominają mi polską jesień. Szczególnie polecałabym pojechać w góry gdzie natura jesienią jest pięknie kolorowa. Zima w Adelajdzie nie należy do najprzyjemniejszych. Temperatury schodzą do 8 stopni. Większość dni pada deszcz i jest silny wiatr. Przez częste opady wiele domów jest zalanych i zniszczonych przez wichury. Osobiście uwielbiam wiosnę w Adelajdzie z powodu temperatur i kwitnącej natury, ale latem uwielbiam pójść na plażę i wygrzewać się w słońcu. Jeżeli ktoś nie jest fanem wysokich temperatur wiosna i jesień będą najlepszymi porami na zwiedzanie Południowej Australii. Zimą w tych rejonach bardzo często pada, więc nie byłoby wiele okazji do zwiedzania. A jeżeli ktoś z Was kocha gorące lato to lato w Adelajdzie jest idealną porą na wylegiwanie się na plaży.

Australia Północna

Te rejony rządzą się swoimi prawami. Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Australii Północej są maj – październik , gdyż wysokie temperatury i wilgotność powietrza bardzo nie przeszkadzają. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 31 stopni. Od listopada do kwietnia w tych rejonach występują częste opady deszczu i cyklony. Średnia temperatura wynosi około 39 stopni, a wilgotność powietrza wzrasta do 98%.

Brisbane – Opisuje Karolina z Moja Australia i świat

Brisbane leży w strefie podzwrotnikowej, co oznacza, że przez większość roku jest ciepło. Średnia temperatura w lipcu (zimą) wynosi około 21 stopni w dzień i 10 stopni w nocy. Mieszkańcy Brisbane żartują, że nie wiadomo jak się ubrać zimą, bo nawet jeśli temperatura zimowym porankiem spada do 7 stopni, to w ciągu dnia słońce grzeje i będzie przyjemne 20 stopni. Zima w Brisbane jest porą suchą. Średnia temperatura latem wynosi około 30 stopni w ciągu dnia i 21 stopni nocą. Lato w Brisbane charakteryzują wysokie temperatury (dochodzi nawet do 40 stopni) i wysoka wilgotność powietrza. Bardzo ciężko przeżyć lato bez klimatyzacji. Lato w Brisbane to pora deszczowa, często pada i są burze, co powoduje częste powodzie.

Najlepszy czas na wizytę w Brisbane to wiosna i jesień. Dni są przyjemne i ciepłe przez co można zwiedzać, kempingować i plażować. Wysokie temperatury i wilgotność powietrza latem mogą męczyć. Czasem jest tak gorąco, że nie chce się ruszać z domu.

Melbourne – Opisuje Przemek z Antypody info

O pogodzie w Melbourne jedyne co można powiedzieć pewnego to to, że się zmienia. Bywają takie dni, że zmiany temperatury są większe w ciągu kilku minut niż między porami roku. Normalnym zjawiskiem jest, że nawet w największy upał, jeśli zamierzasz zostać po zmroku na dworze, zabierasz ze sobą jakieś wierzchnie ubranie. Poznałem osoby, które najbardziej w życiu zmarzły na zawodach Australian Open, bo nie przyszło im do głowy, że wieczorem może być zimno, skoro w dzień 40-stopniowy żar leje się z nieba. Melbourne jest jedną z najzimniejszych australijskich stolic stanowych, ale nawet tutaj to zimno jest umiarkowane. Wiktoriańska zima to z reguły ok. +13-15 stopni w dzień i +5-10 stopni w nocy. Trochę jak dość ciepły polski październik. Jeśli wybierasz się na wakacje do Melbourne to zima nie jest jednak najlepszym wyborem. Dzień jest krótki i stosunkowo często pada. Jeśli możesz wybrać porę roku na odwiedziny to polecam wiosnę lub jesień. Nalepsza pogoda jest zwykle w marcu, nazywanym tutaj “marvellous March”.

Perth – Opisuje Emilia z Australopitek

Pogoda w Perth różni się od pozostałych dużych miast Australii. Przede wszystkim, klimat w Perth jest suchy. Latem tempertury osiągają średnio +33 stopnie Celsjusza, a deszcze w okresie od listopada do kwietnia są rzadkością. Im dalej na północ Perth – tym cieplej, im dalej na południe – tym chłodniej. Dzięki temu krajobraz Australii Zachodniej jest tak zróżnicowany. Wiosną i jesienią dni są zazwyczaj słoneczne, ale noce chłodne. Pogoda zimowa w Perth to słońce i deszcz na zmianę. Średnia temperatura od czerwca do października to 17 stopni Celsjusza, jednak z powodu wiatru odczuwa się kilka stopni mniej.
Najlepsze miesiące na zwiedzanie Perth i Australii Zachodniej to listopad – kwiecień. To dobry czas zarówno na zwiedzanie miasta, wycieczki poza miasto, kempingi i plażowanie.

Snowy Mountains – Opisują Edyta i Bartek z Polecieli.pl

Aby poczuć prawdziwą zimę w Australii należy wybrać się na południe stanu Nowa Południowa Walia – w Góry Śnieżne (Snowy Mountains). To tutaj właśnie znajduje się najwyższy szczyt Australii – Góra Kościuszki. I to tutaj zimą pada śnieg. Śnieg, jaki zawsze chciałoby się widzieć w Polsce na Gwiazdkę. I zaspy, jakie uwielbiają nie tylko dzieci. Pogoda jest zróżnicowana – zdarzają się piękne słoneczne dni, ale bywa też bardzo wietrznie, z zamieciami śnieżnymi, lub deszczem. W 2016 roku roku temperatura wahała się od -8 do +12 stopni. Snowy Mountains zimą to bardzo popularne miejsce wśród pasjonatów sportów zimowych, to tutaj znajduje się większość australijskich kurortów narciarskich.

dsc05130

fot. Polecieli.pl

Sydney – Opisuje Magda z Career Break 

W Sydney mamy cztery pory roku i generalnie wszystkie poza zimą obfitują w wysokie temperatury.  Wiosna jest moją ulubiona pora roku w Sydney. Pogodne i ciepłe dni, ale bez tych koszmarnych letnich upałów. Temperatury w granicach 20-25 stopni. Czasem pada. Latem są tylko dni gorące lub bardzo gorące. Temperatury od 25 do 35 stopni i dużo dni z idealnie czystym niebem. Zazwyczaj sucho, choć zdarzały się lata ze sporą ilością deszczu. Koszmarnie wysoki indeks UV. Pogoda jesienią jest podobna do tej wiosną. Zimą noce, poranki i wieczory są chłodne (przy wybrzeżu nawet poniżej 10 stopni, w dzielnicach zachodnich niczym niezwykłym są przymrozki w nocy). W ciągu dnia jest do 20 stopni, choć zdarzają się dni cieplejsze. Zdarza się, że czasem pada kilka dni non stop, ale generalnie jest pogodnie i słonecznie.

Najlepszy czas na turystyczną wizytę w Sydeny to wiosna i jesień. Odradzam lato, z powodu upałów, oraz zimę, bo może być mokro.

Uluru – Opisuje Julia z Where is Juli + Sam

Uluru znajduje się na pustyni w centrum Australii, gdzie pogoda jest dość ekstremalna, może być bardzo gorąco, ale, uwaga, nocą mogą być też przymrozki. Na Uluru najlepiej jechać między marcem a czerwcem oraz między wrześniem a listopadem – temperatury w ciągu dnia wynoszą wtedy średnio od 22 do 27 stopni w ciągu dnia, a noce są przyjemne. Okres od czerwca do września to równie dobry wybór – to zimowe miesiące, ale w ciągu dnia wciąż będzie około 20 stopni, więc temperatura będzie idealna do długich spacerów. Ale uwaga – w nocy można zmarznąć, temperatura potrafi spaść do 0 stopni. Między listopadem a marcem na Uluru jest upalnie, wycieczki wchodzą wtedy w grę tylko o świcie. Przy bardzo wysokich temperaturach teren parku może być zamknięty.

Na Uluru najlepiej jechać w maju, ponieważ dni są ciepłe, ale nie zbyt gorące, a noce chłodne. I co ważne, nie ma dużo much. Muchy latem uprzykrzają pobyt na Uluru.

Jak widać, nie ma najlepszej pory na wyjazd do Australii. Każdy region ma co innego do zaoferowania. To od Was zależy, którą część kraju chcecie zwiedzić. 

5

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Komentarze do “Pogoda w Australii”

 • Ania says:

  Wybieram się do Sydney w maju i trochę się martwię jaka będzie wtedy pogoda. Mam nadzieję, że nie będzie zbytnio padać 😉
  Dzięki za tego posta!

  • Karolina says:

   Nie ma za co. Maj to generalnie bardzo fajny miesiąc na zwiedzanie Australii, w Sydney jest raczej przyjemnie 😉 Udanej podróży!

   • Ania says:

    Po kilku miesiącach od poprzedniego posta mogę potwierdzić – zarówno w Sydney, jak i na Great Ocean Road w maju było słonecznie, temperatury od kilkunastu do ponad 20. W trakcie 2-tygodniowego wyjazdu tylko jeden dzień był deszczowy 🙂

   • Karolina says:

    Świetna wiadomość, wygląda na to, że mieliście super pogodę. Lecę do Sydney w lipcu i liczę, że nie będzie bardzo zimno 😊

 • Anonymous says:

  Najzimniejszą ze stolic stanowych jest Canberra, miasto, które także jest stolicą Australii.

  • Karolina says:

   Hej, myślę, że chodziło o większe miasto jakim jest Melbourne, ale już poprawione, żeby było łatwiejsze do zrozumienia. Dzięki 🙂

 • Niezależnie od pory roku, ciepłą kurtkę w Australii zawsze warto mieć w pogotowiu! W Melbourne to nawet dwie 😀

Zostaw komentarz

 • subskrybuj • Najczęściej komentowane