Australijczycy – skąd pochodzą?

2

Rdzennymi mieszkańcami Australii są Aborygeni, tzw. Indigenous people of Australia. Zamieszkują Australię od około 40-60 tysięcy lat. Aborygeni są bardzo związani z naturą. Swoje wierzenia i kulturę wyrażają przez przekazywanie legend, sztukę i tańce.

Spokojny, koczowniczy tryb życia Aborygenów został zakłócony 26 stycznia 1788. Tego dnia 11 statków (First Fleet) ze skazańcami z Wielkiej Brytanii zawitało u wybrzeży Australii. Rząd brytyjski nie miał wystarczającej liczby więzień, dlatego postanowili wysłać niektórych skazańców na koniec świata. (Teraz wielu Australijczyków żartuje, że zostali wysłali do najlepszego kraju na świecie.) W ten sposób powstała pierwsza Europejska osada w stanie Nowa Południowa Walia pod rządami kapitana Arthur Phillip. Pomimo początkowych problemów (między innymi gorący klimat), osada się rozrastała i coraz więcej Anglików i Irlandczyków zaczęło osiedlać się w Australii. W 1851 odkryto złoto w Australii co zapoczątkowało napływ ludności z Chin.

Po II wojnie światowej zaczęła się tzw. non-British migration, czyli napływ ludności z całej Europy, którzy po wstrząsających wydarzeniach w Europie szukali lepszego życia na końcu świata.

Dzisiejsza Australia jest domem dla 23 milionów ludzi z całego świata. Około 25% Australijczyków urodziło się poza granicami Australii. Połowa Australijczyków ma dwoje rodziców urodzonych w Australii. Trochę ponad 10% ma jednego rodzica, który urodził się w innym kraju i prawie 9%, których dwoje rodziców urodziło się w innym kraju. Największy procent Australijczyków urodzonych poza granicami państwa stanowią mieszkańcy: Anglii, Nowej Zelandii, Chin, Indii i Włoch. Polska znajduje w pierwszej 20.

W Australii używanych jest ponad 200 języków. Ponad 76% posługuje się angielskim jako głównym językiem w domu. Na drugim miejscu jest mandaryński – 1.6% a na trzecim włoski – 1.4% populacji. Język polski jest na 22 miejscu.

Wszystkie dane są zaciągnięte ze spisu ludności (Census), który został przeprowadzony w 2011 roku.

Bardzo zaciekawiły mnie te dane i postanowiłam zrobić mały wywiad w pracy i dowiedzieć się, skąd pochodzą moi koledzy i koleżanki. Oto wyniki mojego badania:

W badaniu wzięlo udział 15 osób – wszystkie urodzone w Australii:

7 osób odpowiedziało, że obydwoje rodzice urodzili się w Australii (w tym mama jednej dziewczyny ma pochodzenie Aborygeńskie)

5 osób odpowiedziało, że jeden z rodziców urodził się poza granicami Australii (Anglia, Szwajcaria, Filipiny, Irlandia, Holandia)

3 osoby odpowiedziały, że obydwoje rodzice urodzili się poza granicami Australiii (Filipiny, Rosja, Anglia)

Z 7 osób, których obydwoje rodzice urodzili się w Australii tylko 2 powiedziały, że wszyscy dziadkowie również tu się urodzili.

4 osoby powiedziały, że przynajmniej jeden z dziadków urodził się poza Australią (Włochy, Niemcy, Irlandia, Anglia). Jedna osoba powiedziała, że wszystkie babcie i dziadkowie urodzili się zagranicą (Chiny i Filipiny).

Przed Wami zdjęcie kilku Australijczyków (tutaj urodzonych). Każdy z nich nosi w sobie inną historię, inne korzenie i pochodzenie. Czy tak wyobrażaliście sobie ‘typowych’ Australijczyków? Zgadniecie jakiego są pochodzenia?

Collage2
Australia jest dość młodym krajem i nie może poszczycić się barwną historią. Ale jej wielką zaletą jest różnorodność i wielokulturowość. Jak sami widzicie, wielki procent Australijczyków ma w sobie coś z innego kraju. Australia jest kolebką różnych nacji. Każdy Australijczyk nosi w sobie ciekawą historię i pochodzenie. Jeden z kolegów żartuje, że jego przodkowie to po prostu skazańcy z Anglii. Wiele razy doszukiwał się swojego pochodzenia i wszystko na to wskazuje.

Jakbym zapytała moich kolegów o ich pradziadków to liczba ‘prawdziwych’ Australijczyków pewnie by jeszcze bardziej zmalała. Myślę, że coraz więcej osób wskazywałoby na Anglię lub Irlandię jako kraje, z których pochodzą ich przodkowie. A może gałęzie ich drzewa genealogicznego zaprowadziłyby ich do Aborygenów? Bo przecież rdzennymi mieszkańcami Australii od wielu lat są Aborygeni?

Spodobał Ci się artykuł? Dlaczego? Zostaw komentarz!

Dziękuję!

2

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Komentarze do “Australijczycy – skąd pochodzą?”

Zostaw komentarz

  • subskrybuj  • Najczęściej komentowane