Śnieżne małpy w japońskim Jigokudani

0

Hen hen w dalekiej Japonii, za górami, za lasami mieszkają japońskie makaki z czerwonymi buziami i tyłeczkami. A co to są makaki? Małpy!

O makakach dowiedziałam się kilka lat temu z jednej z moich książek o podróżach. Od razu spodobały mi się małpy przesiadujące w SPA i postanowiłam, że kiedyś je zobaczę na żywo.

Jigokudani, czyli Piekielna Dolina w prefekturze Nagano jest miejscem, w którym możemy zobaczyć harce śnieżnych małp, tzw. snow monkeys. Nazwa piekielna jest dość mylna bo małpi park jest bardzo przyjemnym miejscem, w którym każdemu pojawi się uśmiech na buzi.

Do parku można łatwo trafić samemu. Komunikacja w Japonii jest dość droga, ale w porównaniu z wycieczkami zorganizowanymi dojazd wychodzi o ponad połowę taniej. W każdym okienku biletowym dostałam informacje o parku i jak do niego dojechać po angielsku. Wszystko było jasno i wyraźnie rozpisane i czasem nawet narysowane.

Po dojechaniu do Kanbayashi trzeba przejść około 2 kilometrów do parku. W drodze po parku rozstawione są tablice z interesującymi faktami o makakach.

Makaki występują w większości Japonii, oprócz Hokkaido. Żywią się pszenicą, gałęziami i korą drzew. Makaki japońskie charakteryzuje czerwona buzia pozbawiona owłosienia. Reszta ciała pokryta jest długim futrem o kolorze szarobrązowym. Makaki prowadzą niezwykle zhierarchizowany tryb życia. Nie wszystkie małpy mogą wejść do gorących źródeł.  Makaki w Jigokudani wyróżnia to, że razem wygrzewają się w gorących źródłach, maluchy robią kulki ze śniegu jako forma zabawy, przeglądają się w wodzie, chętnie skaczą do wody i nawzajem przeglądają sobie futerka. Kogoś Wam przypomina takie zachowanie?

DSC_4330

DSC_4334

Małpy około 50 lat temu zaczęły wskakiwać do onsenu (gorące źródło) przeznaczonego dla gości gospody Korokan położonej blisko dzisiejszego parku. Dyrektor parku mówi, że małe małpki są jak dzieci – gdy się źle czują robią kupki. Małpki niestety nie mają pieluch i zanieczyszczały onsen. W ten sposób zaczęła się małpia tradycja wygrzewania się w gorących źródłach.

DSC_4343

DSC_4356

DSC_4370

Park przyciąga tłumy turystów i fotografów, którzy próbują uwiecznić wariactwa małp.

Jak dojechać: Z Tokio pociągiem do Nagano. Z Nagano pociągiem linii Nagano Denketsu do Yudanaka (około 1300 yenów), skąd trzeba złapać autobus do Kanbayashi Onsen (310 yenów). Wstęp do parku kosztuje 500 yenów dla dorosłych i 250 yenów dla dzieci.

DSC_4385

DSC_4380

DSC_4399

Ktoś ma ochotę na małpi masaż albo szybkie czyszczenie?

0

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Komentarze do “Śnieżne małpy w japońskim Jigokudani”

Zostaw komentarz

  • subskrybuj  • Najczęściej komentowane