Czy warto uczyć się języków obcych?

0

Moja praca licencjacka i magisterska dotyczyły metod nauczania języków obcych w przedszkolu. Do około 7 roku życia najlepiej uczymy się języków. Nie oznacza to, że jeśli do tego wieku nie nauczyliśmy się to powinnyśmy zaniechać naukę. Wydaje mi się, że nauka języków obcych w dzisiejszych czasach globalizacji i erze technologii jest szczególnie ważna. Dane podają, że na świecie jest więcej osób, które posługują się co najmniej dwoma językami niż osób, które mówią tylko w jednym języku.

Kilka powodów, dla których warto się uczyć języków obcych:

Praca:
– znając język obcy masz szansę ‘wybić się’ i dostać lepszą pracę.
– możesz dostać pracę za granicą.
– możesz pracować w firmie zagranicznej, która ma przedstawicielstwo w Polsce.
– masz możliwość wyjechania na tzw. working-holiday visa, czyli wizy pracowniczo-wakacyjne. Jednym z wymagań na taki wyjazd jest znajomość języka. Jest to świetny sposób na pracę i zwiedzanie kraju w tym samym czasie.
– sytuacja finansowa w domu zmusza do wyjazdu zarobkowego za granicę.

Podróże:
– łatwiej się odnaleźć z nowym miejscu i poprosić o wskazówki.
– podróżując poznaje się ciekawe osoby.
– z doświadczenia wiem, że ludzie chętniej pomagają, jak próbujesz mówić w ich języku. Ja zawsze staram się nauczyć podstawowych słówek w danym języku przed wyjazdem na wakacje.
– łatwiej nawiązujesz kontakty i poznajesz kulturę i mieszkańców danego kraju.

Nauka:
– popularne są wymiany na studiach. Nie byłoby fajnie postudiować i pomieszkać w pięknej Barcelonie albo Nowym Jorku? Ja zrobiłam sobie przerwę w liceum, po drugiej klasie i pojechałam do międzynarodowej szkoły w Danii. Była to jedna z najlepszych przygód, jaką przeżyłam. Po skończeniu liceum wyjechałam na studia do Anglii. Czułam, że znajomość angielskiego otwiera mi ‘drzwi’ do wielu państw i przygód.
– Coraz więcej szkół gimnazjalnych i licealnych organizuje wymiany dla swoich uczniów. Trochę kiepsko, jak będziemy gościć kogoś z zagranicy przez tydzień i się nie dogadamy.

Znajomości:
– Może brat zakocha się w pięknej brunetce z Argentyny albo kuzynka wyjdzie za mąż za Włocha. Fajnie byłoby pogadać i zapoznać się z kimś, kto może dołączy kiedyś do naszej rodziny. Na moim ‘niby weselu’ byli goście z Australii i Kanady. Każdy chciał z nimi porozmawiać, dowiedzieć się czegoś o nich, ale ciężko było ze względu na barierę językową.
– Słyszysz obcokrajowca, który nie radzi sobie w banku lub na poczcie w Polsce. Kilka razy taka sytuacja mi się zdarzyła. Miło komuś pomóc i zobaczyć jak zatroskana twarz gościa z zagranicy nagle promienieje z radości i w ich głosie słychać ulgę.

Technologie:
– rozumiesz teksty piosenek.
– oglądasz filmy bez lektora.
– masz dostęp do oryginalnych książek i czasopism.

Umysł:
– Osoby mówiące w więcej niż jednym języku mają lepszą pamięć.
– Im więcej znasz języków tym łatwiej przychodzi nauka kolejnych.
– osoby dwu i wielojęzyczne są bardziej kreatywne i mają większość zdolność do rozwiązywania problemów i analizowania.

A jeśli jeszcze nic Cię nie przekonało to może przekona Cię miłość. A nóż spotkasz swoją drugą połówkę na wymarzonych wakacjach w innym kraju? Wtedy zaczną się dylematy na temat miejsca zamieszkania, które są związane z umiejętnościami posługiwania się danym językiem. A może poznasz rodaka, który wyemigrował do innego kraju? Ja na lotnisku w Tajlandii poznałam swojego męża. Dobrze, że od dziecka uczę się angielskiego, bo bez języka przeprowadzka do Australii nie byłaby taka łatwa. Tekst w większości jest oparty jest na przykładzie nauki języka angielskiego, ale nie oznacza to, że powinnyśmy się uczyć tylko tego języka.

Nauka języków obcych przybliża ludzi do siebie i pozwala uczestniczyć w życiu całego świata, nie tylko Polski. Nie wiesz, kogo spotkasz, gdzie Cię nogi poniosą, gdzie będziesz pracować. Jedno jest pewne, że nauka języków, na pewno Ci w tym pomoże!

Co Wy sądzicie o nauce języków?

0

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Komentarze do “Czy warto uczyć się języków obcych?”

 • Anonymous says:

  Nauka drugiego jezyka ( w moim przypadku angielskiego) otworzyla przede mna wiele mozliwosci; skonczylam studia w Anglii i mialam mozliwosc przez 5 lat poznawac i zglebiac kuture tego piekngo kraju.
  Pobyt w Anglii koleji zaowocowal nastepnym niesamowitym doswiadczeniem w moim zyciu , wyjazdem do Australii , co bez znajomosci drugiego jezyka byloby niezwykle trudne , i najprawdobodobniej nie zdecydowabym sie na dlugotrwaly pobyt.

  Moim skromnym zdaniem nauka jezykow jest niesamowicie wazna, otwiera nam tysiace “drzwi” i mozliwosci , im wiecej jezykow znamy , tym lepiej
  Super artykul Karolina ! Sklonil mnie do refleksji i przemyslen!
  Czekamy na nastepny ;]

 • Małgosia says:

  to prawda, ale ja jakoś nie potrafię się nauczyć, sama się przekonałam nie raz będąc na wakacjach z córką jak sie przydaje znajomość języków

 • Monia says:

  Bardzo fajny i rzeczowy artykuł !!!! Masz rację w każdym podanym przykładzie. Przez to, że nie znam angielskiego mam “obawy” przed wyjazdem za granicę no i ogólnie nie czuje się komfortowo w towarzystwie osób anglojęzycznych. Dlatego też po raz kolejny rozpoczęłam naukę angielskiego i mam nadzieję, że tym razem to będzie to. Trzymaj za mnie kciuki Karola 🙂

 • Bardzo mądrze i bardzo na temat. Zgadzam się z Tobą praktycznie całkowicie. Ja wciąż uczę się języka. Najlepiej wychodzi mi to podczas podróży kiedy zwyczajnie sytuacja zmusza mnie do nauki 🙂

 • Magdalena says:

  Mam dwujęzycznego dwulatka (pl i ru) i nie zamierzam czekać ani miesiąca dłużej z wprowadzeniem angielskiego -) Dzieci po prostu chłoną, a dla dorosłych również ma same zalety nauka -)

 • To oczywista oczywistość, że warto! Od małego uczyłam się angielskiego, ale dopiero, gdy poznałam drugi język widzę, jak to otwiera przede mną kolejne drzwi 🙂

 • borzena says:

  Zdecydowanie wszystkie punkty przemawiają za tym by się języków uczyć. Zawsze warto. Ja staram się uczyć kiedy mogę!

  • Karolina says:

   Dobrze, że w Polsce od małego w szkołąch musimy się uczyć języków obcych, ale w tak wczesnym wieku nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak języki mogą im pomóc w przyszłości.

 • Mówiłam do mojej siostrzenicy po angielsku odkąd się urodziła. Jak miała jakieś 3 lata, to się strasznie złościła, a jak miała 6 to mi dziękowała 😉

  • Karolina says:

   Ja do siostrzeńca też, ale dopiero w tym roku na wyjeździe w Grecji zrozumiał, że nie dogada się po polsku i ciągle pytał, jak coś mówi się po angielsku 🙂

 • Tak znajomość języków pomaga w dzisiejszych czas, angielski wiadomo, że podstawa, ja liznęłam też trochę rosyjskiego i portugalskiego, myślę nad hiszpańskim, bo trzeba się rozwijać 🙂

 • Michał Guzy says:

  Ja uczę się języków obcych ponieważ sprawia mi to przyjemność. Nauka języka poszerza moją wiedzę i pojęcie o danej kulturze jak i rownież otwiera wiele ciekawych znajomości, głównie z ludźmi którzy uczą się wraz ze mną. Obecnie uczę się chińskiego. Podstawy tego języka są zupełnie inne od języków zachodnich. Największą trudność sprawia mi pisownia i wymawianie słów w poprawnym tonie-w tym języku ma to znaczenie. Nie mniej jednak przez naukę chińskiego poznaję kulturę i obyczaje Chin. Uczę się sposobu bycia w tym kraju oraz chińskiego poczucia humoru. Fascynuje mnie ta kultura i marzę o dłuższej podróży do tego kraju. Obecnie pracuję też z wieloma klientami z Chin więc poza przyjemnością mam nadzieję, że znajomość języka będzie w stanie otworzyć mi drzwi w życiu zawodowym.

 • Gustaw says:

  Zgadzam sie z Toba calkowicie. Znam 4 jezyki, i ucze sie kolejnych. Po mongolskim przyszla pora na chinski ( mandarynski). A moja znajomosc mongolskiego wywarla duze wrazenie na Mongolach, byli wobec mnie bardziej otwarci i pomocni- do tego prawie nikt spoza kraju nie zna ich jezyka… Obecnie pisze ksiazke o swoim pobycie w stolicy Mongolii.

  • Karolina says:

   WOW! Jestem pod wielkim wrażeniem! Moim wielkim marzeniem to też napisać książkę. Z chęcią przeczytam Twoją. Koniecznie daj znać jak już będzie opublikowana, zamówię. Pozdrawiam.

 • werona says:

  Zawsze warto się uczyć, zacznijmy od tego 😉 Mi się najbardziej przydaje angielski – praca, podróże, znajomi 🙂 ale dałam też szansę francuskiemu, nadal nie jest zbyt popularnym językiem do nauki ;p na szkołę zdecydowałam się dzieki porównywarce ofert langzie.pl – polecam wszystkim szukającym szkoły dla siebie w swoim mieście!

Zostaw komentarz

 • subskrybuj • Najczęściej komentowane