Co to jest ANZAC day?

2

Co to jest ANZAC day?

25 kwietnia jest dniem poświęconym ANZAC’om – Australian and New Zealand Army Corps, czyli żołnierzom australijskim i nowozelandzkim, którzy walczyli i poświęcili swoje życie w konfliktach wojennych na przestrzeni lat

2015 rok był szczególnie ważny ze względu na 100-tną rocznicę pierwszego lądowania wojsk Australijskich i Nowozelandzkich w Gallipoli, w Turcji. Bitwa pod Gallipoli z 25 kwietnia 1915 uważana jest za największą bitwę z udziałem ANZAC’ów, która miała miejsce podczas I wojny światowej. Atak zakończył się niepowodzeniem i podczas bitwy poległo wielu żołnierzy. Mimo tego, Australijczycy hucznie obchodzą ANZAC day i z dumą upamiętniają swoich żołnierzy, nie tylko tych, którzy walczyli w Gallipoli, ale również tych którzy brali udział w innych konfliktach wojennych.

_DSC5764

Shrine of Remembrance na placu ANZAC w centrum Brisbane – pomnik poświęcony ANZAC’om, w ktorym znajduje się Eternal Flame, czyli wieczny płomień

Kilka podstawowych terminów związanych z dniem ANZAC, które należy znać:

Dawn service

Apel o świcie poświęcona żołnierzom ANZAC. Odbywają się wszędzie, gdzie się da, na plaży, w miastach, w parkach, na terenie koszarów. Serwis zakończony jest The Last Post, czyli melodią graną na bugle, czyli instrumencie podobnym do trąbki. Melodia oznacza pożegnanie i symbolizuje zakończenie obowiązków poległych. W ten sposób polegli mogą spoczywać w pokoju. The Last Post jest zazwyczaj grany, gdy wschodzi słońce. Poranne służby przyciągają tłumy ludzi w całej Australii.

Parada

Parady odbywają się w całej Australii. Oddziały wojskowe, marynarki, sił powietrznych, weteranów, policji, harcerzy i osób, których rodziny walczyły przechodzą przez miasta. Pierwszy raz brałam udział w takim wydarzeniu w 2015 roku. Atmosfera, jaka tam panowała była niesamowita. Ludzie przychodzą całymi rodzinami, z australijskimi flagami, klaszczą, dziękują i wiwatują żołnierzom i weteranom. Po mieście maszerowało dużo żołnierzy  z medalami przypiętymi do piersi. Cywile dumnie nosili medale odziedziczone po swoich dziadkach lub rodzicach. Moje oczy zapełniły się łzami kilka razy, szczególnie, że sama w domu mam takiego żołnierza, który służył na wojnie.

IMG_4565

IMG_4568

_DSC5791

foto (1 of 1)-24
Ciastka ANZAC

Proste do zrobienia z długą datą ważności. Żony wysyłały te ciastka swoim mężom, którzy byli na wojnie.

_DSC5793

Gunfire breakfast

Śniadanie ostrzału, czyli kawa z rumem, która była spożywana przez żołnierzy przed bitwą. Wojsko Australijskie po dzień dzisiejszy jako tradycja daje żołnierzom kawę z rumem w dniu ANZAC na przebudzenie. Takie śniadanie mogą też ‘zjeść’ cywile po służbie o świecie.

Maki, czyli poppies

Symbol pamięci. Ludzie często przypinają je sobie do ubrania. Dlaczego akurat maki? Czerwony kolor ma symbolizawać krew, która została wylana na polu walki.

DSC_2957

DSC_2967

DSC_2980

Zdjęcia zrobione w Australian War Memorial w Canberze

Digger

Tak mówi się na ANZAC’ów. Dig po angielsku znaczy kopać. Odziały ANZAC miały kopać dziury w ziemi jako schronienie przed wrogiem.

Mateship

Mate po angielsku oznacza przyjaciel, kumpel. Wielu żołnierzy, którzy pojechali walczyć właśnie tak odnosili się do siebie. Do dzisiaj mate to jedno z ulubionych słów używanych przez Australijczyków.

Film – The Water Diviner

Australijski film wyreżyserowany przez Russell Crowe. Opowiada o bitwie w Gallipoli i ojcu, który wyrusza do Turcji odnaleźć swoich synów, którzy walczyli na wojnie. Całkiem fajny.

Lest we forget

Hasło, które często widać na pomnikach, zabytkach i miejscach poświęconych żołnierzom. Oznacza po prostu: nie zapomnimy.

IMG_4573

25 kwietnia jest dniem wolnym od pracy. Ulice tego dnia zapełnione są żołnierzami i gapiami od świtu do końca uroczystości. Po paradach, żołnierze spotykają się w pubach ze swoimi mates i przy piwie wspominają czasy wojskowe. Żołnierze i byli wojskowi zamiast chodzić cały dzień w mundurach, zakładają garnitury, do których przyczepiają medale, które zdobyli bądź odziedziczyli.

_DSC5776

_DSC5781

foto (1 of 1)-21

Tłumy ludzi oglądające paradę

foto (1 of 1)-23

W paradzie brali udział polscy harcerze, weterani i kombatanci

foto (1 of 1)-22

Stan the Ram (baran) maskotka the 8th/9th Royal Australian Regiment Infantry Unit w Brisbane wziął udział w paradzie

Co roku  Anzac Day jest huczne i radośnie obchodzony. Wszędzie widać uśmiech na twarzach i promieniującą dumę.

Lest we forget

Komu podoba się taka forma świętowania? Braliście udział w podobnym wydarzeniu?

2

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Zostaw komentarz

  • subskrybuj  • Najczęściej komentowane