Australijskie ptaki

4

Flora i fauna w Australii jest bardzo intersująca, dla niektórych może i nawet przerażająca. Postanowiłam opisać kilka gatunków ptaków, które w Australii widzę bardzo często.

Cockatoo – kakadu białe – te białe papugi dochodzą do wielkości 45 centymetrów. Kakadu charakteryzuje żółty grzebień, który znajduje się w pozycji leżącej na głowie ptaka. Kakadu rozkłada grzebień, gdy się czegoś przestraszy. Kakadu można spotkać jako papugi domowe, szybko przywiązują się do ludzi. Kakadu wymagają dużo opieki i można nauczyć je mówić. Kilka lat temu byłam parku miejskim w Canberze i słyszałam krzyki ptaków. Rozejrzałam się i zobaczyłam z 40 kakadu siedzących na drzewach. Wiecie jak to pięknie wyglądało.

DSC_2994

img_9228

Ibis czarnopióry – ja mówię na te ptaki Australijskie bociany. Długość jego ciała wynosi do 75 centymetrów. Ma białe upierzenie, nagą czarną głowę, długi czarny zakrzywiony dziób i długie nogi. Przeważnie można je spotkać w pobliżu wody oraz na… stołach w parkach i kawiarniach. Ibisy żywią się skorupiakami, owadami i małymi kręgowcami, ale często widziałam jak wyjadały resztki frytek, hamburgerów i pizzy po klientach. W Queensland jest dużo znaków zabraniających karmić ibisy, bo stanowią coraz większy problem w restauracjach.

dsc_2506

SONY DSC

Galah – różowo – szare papugi zamieszkujące większość Australii. Wielkość galah dochodzi do 35 centymetrów. Bardzo często można je spotkać w obszarach miejskich. Te papugi trzymają się w stadach. Galah często można spotkać jako papugę domowa. Moja druga połówka kiedyś miała taką papugę w domu i była jak dziecko. Nie można jej było zostawić na minutę, ciągle potrzebowała towarzystwa i wymagała bardzo dużo opieki. Podobno łatwo nauczyć je mówić. Bolek nic nie mówił, za to krzyczał nie do zniesienia.

Pelikan – duży czarno – biały ptak z długim różowym dziobem, którego rozpiętość skrzydeł dochodzi nawet do 260 cm. Ich masa ciała może dojść do 13 kg. Pelikany można najczęściej spotkać przy zbiornikach wodnych. Żywią się przede wszystkim rybami.

dsc_1397

dsc_1371

Lorikeet – Średniej wielkości papugi zamieszkujące między innymi Australię, Nową Kaledonię i Vanuatu. Lorikeet są bardzo kolorowo upierzone. Ich dzioby przystosowane są do zbierania nektaru i pyłu, którym się żywią. Papugi łatwo oswajają się i przylatują do ludzi. Lorikeet przebywają w stadach, przez co łatwo je zobaczyć. Jeszcze łatwiej je usłyszeć. Szczególnie rano i wieczorem, kiedy robią naprawdę dużo hałasu i krzyczą w niebogłosy.

DSC_8605

DSC_8563

SONY DSC

Bush turkey – nogal brunatny. Po angielsku bush oznacza krzak, busz, a turkey – indyk. Dlatego tego ptaka zawsze nazywałam indyka z krzaków. Pewnego dnia wpisuję w internecie a tu patrzę: nogal brunatny. Moja nazwa zdecydowanie bardziej mi się podoba. A może lepiej brzmiałoby indyk krzaczasty? Nogale przypominają indyki, ale rozmiarem nasze kury. Mają czarne pióra i czerwone głowy. Można je spotkać we wschodniej Australii. W Brisbane jest ich na prawdę dużo. Chodzą sobie i dziobami dłubią w liściach i ziemi poszukując owadów, larw, nasion i owoców. Nogale budują wspólne gniazda na ziemi, których rozmiary dochodzą do wysokości 1,5 metra i 4 metrów szerokości. Młode nogale wykluwają się z jaj pod wpływem ciepła emitowanego przez gnijące liście i gałęzie, które tworzą gniazdo. Zadaniem samców jest kontrolowanie temperatury gniazda, która ma wynosić około 33-35 stopni. Wsadzają swoje dzioby w kopce i dokładają bądź wymieniają liście, aby zochować odpowiednią temperaturę dla potomstwa.

IMG_4506

DSC_8495

Kookaburra chichotliwa – zimorodek albo inaczej śmiejący się ptak. A czemu akurat tak na niego mówią? Przez jego charakterystyczny śmiech przypominający śmiech człowieka. Zimorodki rosną do 45 centymetrów, mają beżowe upierzenie, dość dużą głowę i masywny dziób. Z gałęzi drzew czają się na ofiarę, owady, małe ssaki, gady i ptaki i atakuje rzucając się na ofiarę, po czym łapie ją w dziób.

SONY DSC

Który z tych ptaków najbardziej Wam się podoba?

4

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Komentarze do “Australijskie ptaki”

Zostaw komentarz

  • subskrybuj  • Najczęściej komentowane