Małpi las w Ubud

0

The Sacred Monkey Forest Sanctuary, inaczej Monkey Forest lub po prostu małpi las. Jedno z popularnych miejsc, które wyskakuje w wyszukiwarkach gdy szukamy atrakcji na Bali.

Małpi las znajduje się w Ubud – małej mieścinie w centrum Bali. Wstęp do lasu kosztuje około 12 PLN dla dorosłych i 9 PLN dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat (dane z 2016 roku).

Do lasu wybrałam się z rodziną podczas wizyty na Bali w 201 3 roku. Zaraz po wejściu do lasu, kupiliśmy kiść bananów. Jak płaciłam za banany, do kuzynki podbiegła małpa i wyrwała jej dwa banany. Kilka razy widzieliśmy jak małpa podbiegła do turystów i wyrwała im siatkę, butelkę wody albo banany. Trzeba uważać z tymi małpami!

DSC_5926

DSC_5968

Małpy nie boją się ludzi. Nie uciekają, po prostu siedzą wygodnie na ziemi, wylegują się w słońcu, obserwują i nie zwracają uwagi na turystów. Małpy zainteresują się naszą obecnością gdy poczują zapach bananów lub będą chciały sprawdzić zawartość naszych toreb lub siatek. Tak się składa, że na nas wszystkich skoczyły gdy tylko zobaczyły banany w naszych rękach. W ogóle się nie bały. Jeśli nie będziemy kusić małp bananami nie powinny na nas wskoczyć.

hhhh

DSC_5934

Oczywiście przed wakacjami na Bali każdy z nas się zaszczepił. Koleżanki znajoma została ugryziona w Ubud przez małpę. Założę się że poszło o banana 🙂 .

Spacerując po lesie zaobserwowałam różne zachowania małp. Jedna próbowała palić papierosa, którego ktoś rzucił na ziemię. Zaciągała się ze złej strony więc spaliła sobie pysk. Tak na marginesie, chyba każdy pali papierosy na Bali. I ludzie palą je wszędzie –w sklepach, restauracjach, salonach fryzjerskich, taksówkach. Nawet w salonach masażu. Okropność.  Sama nie palę i bardzo mi to przeszkadzało.

Małpy są zabawne, siedzą jak ludzie, pozują do zdjęć, oglądają swoje odbicia w kałużach, gonią się, robią głupkowate miny i… kradną banany!

DSC_6017

DSC_6024

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Nie siłuj się z małpami! Jak próbują wyrwać Ci banana z ręki puść go. Złośliwa małpa może Cię ugryźć.
  • Trzymaj torby/plecaki/siatki przy sobie w taki sposób, aby małpy nie mogły ich wyrwać. Szkoda byłoby stracić aparat lub portfel.
  • Nie dotykaj małp.
  • Nie zostawiaj śmieci w lesie.
  • Nie podawaj małpom niczego poza bananami.
  • Po lesie spacerują pracownicy – służą pomocą.

0

Facebook - Komentarze

Dzięki, że zaglądasz na bloga. Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się zostawić po sobie śladu w postaci komentarza lub polecenia tekstu przez kliknięcie serduszka. Każdy pozytywny sygnał od czytelników motywuje mnie do dalszego pisania bloga. - Karolina

Zostaw komentarz

  • subskrybuj  • Najczęściej komentowane